360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Cuvée – wiztówka winiarzy

Wina poukładane na półkach

Cuvée to nazwa wina, które powstaje w wyniku zmieszania kilku szczepów. To tradycyjna procedura, towarzysząca produkcji wina od wieków. Mimo to wciąż można się spotkać z pewną nieufnością związana z mieszaniem win. Za chwilę jednak pokażemy, że postać cuveé przybierają również najwyższej jakości wina na świecie, dlatego też z pewnością powinniśmy mu poświęcić trochę uwagi.

Cuvée: sztuka winiarska ze szczyptą alchemii

Termin cuvée (czyt. kuˈveɪ) wywodzi się z Francji, będącej jednym z najlepszych krajów na świecie w łączeniu – zwanym inaczej kupażem – win. Co ciekawe, metoda ta dotyczy połowy całkowitej produkcji wina. Ewentualna niewiedza może wynikać z faktu, że w Polsce nie przywykliśmy do cuvée tak, jak mieszkańcy innych krajów albo wciąż mamy wobec niego uprzedzenia.

A więc jeśli ty również preferowałeś dotychczas w winach jednorodność odmiany, to wiedz, że nie ma powodu, by unikać cuvée. Czasy, kiedy „zlewanie” win było sposobem na rozwiązanie problemu ich niskiej jakości, czy wręcz niezdatności do picia, na szczęście dawno minęły.

Celem kupażu jest coś zgoła odmiennego – wykorzystanie najlepszych cech każdego szczepu, by stworzyć wino o doskonałej barwie, aromacie i smaku. Mieszanie może odbywać się na poziomie:

  • winogron,
  • miazgi,
  • moszczu
  • albo już gotowych win.

Zazwyczaj łączone są dwie – trzy odmiany, ale – jak piszemy dalej – zdarzają się wyjątkowe sytuacje, kiedy to ilość odmian przekracza dziesięć.

Mieszać można również poszczególne roczniki, nigdy jednak nie łączy się białych i czerwonych win w celu uzyskania rosé. Jak już wspominaliśmy w artykule o produkcji wina, różowe wino powstaje w zupełnie inny sposób.

Nie przesadzamy, mówiąc o alchemii w kontekście kupażu. Cały proces wymaga dużej wiedzy i umiejętności winiarskich, więc nie dziwne, że cuvée należy do najdroższych win na rynku.

cztery kieliszki z winem o różnych kolorach

Co potrafi cuvée…

Być może jesteś ciekaw, na jakiej dokładnie zasadzie działa łączenie win. Musisz zatem wiedzieć, że za jego pomocą można zrównoważyć zawartość:

  • cukru i kwasów,
  • alkoholu albo ekstraktu.

Oznacza to więc, że ostateczne wrażenie to wynik stłumienia niedostatków i uwydatnienia zalet poszczególnych partii. Każda winnica może mieć swoją własną, wyjątkową recepturę i procedurę osiągania doskonałej równowagi. Za konkretnym winem może się nawet skrywać rodzinna tajemnica.

Do najbardziej znanych przykładów kupażu należą:

  • Cabernet Sauvignon i Merlot
  • Pinot Blanc i Riesling
  • Sauvignon Blanc i Grüner Veltliner
  • oraz wiele innych.

Z mieszania win słynie na przykład sławny region winiarski Bordeaux (najczęstszy jest tam kupaż szczepów Cabernet Sauvignon, Merlot i Cabernet Franc). W wyniku zmieszania dokładnie określonych trzech odmian – Chardonnay, Pinot Meunier oraz Pinot Noir – powstaje oryginalny szampanSzampanii.

Czy wiesz, że…

Być może obiło ci się o uszy nieszczególnie znane określenie ”papieskie wino” – Châteauneuf-du-Pape. Uwierzysz, że składa się z aż 13 odmian? To już naprawdę sztuka godna tylko prawdziwych mistrzów winiarstwa.

Jak wybrać cuvée? Trzy porady na zakończenie

Jeśli czujesz się już wystarczająco przez nas zaintrygowany, to pewnie zastanawiasz się teraz, czym właściwie powinieneś się kierować, kupując cuvée, by uniknąć ewentualnego rozczarowania. Przyjmij trzy sprawdzone rady:

  1. Wybieraj według ulubionej odmiany. Jeśli sama w sobie ci smakuje, to jest bardzo prawdopodobne, że cuvée, które ją zawiera, będzie dla ciebie prawdziwym objawieniem.
  2. Zapytaj winiarza albo specjalisty, pozwól, by doradził ci w wyborze w wybranej restauracji, pytaj podczas warsztatów z sommelierem.
  3. Śledź nagrody i wyróżnienia wręczane w świecie win. Dla cuvée ogłaszane są osobne konkursy albo kategorie, z których dowiesz się więcej.

Życzymy ci wielu miłych niespodzianek podczas odkrywania cuvée!

Czy wiesz, że…

Przeciwieństwem cuvée jest cépage. To termin, z którym w praktyce nie spotkasz się prawdopodobnie zbyt często, również pochodzący z języka francuskiego i oznaczający wino wyprodukowane z jednej odmiany.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł