360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Dojrzewając w dębowych beczkach, wino oddycha

degustacja wina w piwniczce

Zastanawiasz się, na czym polega korzystny wpływ wysokiej jakości dębowych beczek na smak i aromat powstałego wina? Opowiemy o tym w dzisiejszym artykule. Dowiesz się między innymi, dlaczego tradycyjne technologie wykorzystywane przy dojrzewaniu i przechowywaniu wina od tysiącleci pozostają bezkonkurencyjne.

Jeśli beczki na wino, to zdecydowanie typu barrique

Barrique to francuska nazwa dębowej beczki na wino. W ich produkcji od początku XIX wieku przodują Francuzi. Zazwyczaj mają pojemność 225 litrów, jednak u nas zetknąć się można również z beczkami tego rodzaju o innej objętości.

Beczki dębowe przed użyciem wypalane są węglem drzewnym. Znajduje to w winie odzwierciedlenie pod postacią specyficznych zapachów i smaków oraz wzbogaca je w taniny. Wypalanie drewna pomaga dodatkowo w stworzeniu higienicznych warunków do dojrzewania wina.

O tym, że wino dojrzewało z dębowej beczce, można się zwykle dowiedzieć z informacji na etykiecie. W niektórych zagranicznych regionach dojrzewanie win w beczkach typu barrique uznawane jest jednak za oczywistość. Konkretne technologie produkcji wina, a więc również wykorzystanie rzeczonych beczek, wynika bowiem z przepisów apelacyjnych.

Przy produkcji wielu win dojrzewanie w beczce stanowi wręcz niezbędny wymóg. Ustalony jest również czas, przez który wino musi dojrzewać beczce, by zyskało charakterystyczny dla siebie aromat. Na przykład takie Barolo musi odpoczywać w dębowej beczce co najmniej 18 miesięcy. A słynne Brunello jeszcze dłużej – nawet dwa lata.

Beczka na wino smakową paletą winiarzy

Drewno składa się z trzech podstawowych składników – ligniny, celulozy i hemicelulozy. W procesie spalania składniki te przekształcane są w substancje, którym wina rocznikowe zawdzięczają wiele swoich smaków i zapachów trzeciorzędowych. Na przykład celuloza oraz hemiceluloza są cukrami złożonymi, które w wysokich temperaturach karmelizują się, przekazując winu przyjemne karmelowe czy migdałowe nuty.

Winiarz sam może wybrać sposób wypalania drewna w zależności od tego, jakie konkretnie smaki chciałby za pośrednictwem beczki przekazać winu:

  • Lekko wypalona beczka wzbogaci smak wina nutami drzewnymi i aromatem kokosa bądź wanilii.
  • Średnio wypalona beczka zapewnia winu delikatne aromaty orzechów oraz drewna. Waniliowe nuty w takim winie są intensywniejsze niż w trunku dojrzewającym w mniej wypalonej beczce.
  • Mocno wypalona beczka dodaje winu intensywnych pikantnych i dymnych akcentów. Aromat wanilii usuwa się jednak w cień przy mocniejszym wypaleniu beczki.
Dębowe beczki na wino
Dębowe beczki na wino

Dojrzewaniem wina w dębowych beczkach rządzi jasna zasada: trzy razy i wystarczy!

Beczki typu barrique można wykorzystać do przechowywania wina tylko trzy razy. Beczka użyta więcej razy nie przekazałaby bowiem winu właściwie żadnych substancji aromatycznych. A przy tym koncentracja smaków w drewnie jest największa przed pierwszym użyciem beczki. Z każdym kolejnym wykorzystaniem wino niweluje te aromaty.

Służba beczki po trzecim użyciu w żadnym wypadku nie dobiega jednak końca! Zmienia się tylko zawartość, którą w sobie kryje. Aromat wina, które dojrzewało w beczce, zostaje następnie wykorzystany przy produkcji rumu lub whisky.

Jakie drewno stosowane jest przy produkcji beczek na wino? Dąb dębowi nierówny

Różne gatunki dębu zapewniają drewno odmiennej jakości i o innych właściwościach. Dodatkowo na charakter drewna wpływa również klimat, w którym dąb wyrasta. Co do zasady najwyższa jest jakość drewna dębu z chłodniejszych obszarów. Drzewa rosną tam wolniej i są silniejsze. I najlepiej, kiedy dęby rosną blisko siebie – drzewa są dzięki temu idealnie proste. Nawet kwestia tak pozornie nieistotna, jak to, czy beczkę wykonano z drewna symetrycznego dębu, odbija się bowiem na jakości wina, które w niej dojrzewa.

  • Dąb amerykański zawiera całe mnóstwo substancji aromatycznych. Wino, które dojrzewało w beczce z dębu amerykańskiego, wyróżnia się pełnią i intensywnością aromatu.
  • Beczki z dębu kaukaskiego potrafią z kolei podkreślić rześkość białych win. Są też najczęściej wykorzystywane do jego przechowywania.
  • Powszechnie używa się także beczek z dębu slawońskiego. Dojrzewa w nich na przykład legendarne Barolo.
  • Drewno dębu francuskiego jest z kolei odpowiednie do produkcji beczek przenzaczonych do dojrzewania zarówno win białych, jak i czerwonych.
Dąb amerykański
Dąb amerykański

Beczki wpływają na smak i jakość wina. Główną rolę odgrywa tu tlen

W czasie swojego dojrzewania wino przenika do trzech warstw drewna. Jednocześnie każda z tych warstw uwalnia do wina inne substancje aromatyczne. A jakie procesy zachodzą w winie w trakcie jego dojrzewania w dębowej beczce?

Na pierwszym miejscu jest natlenianie. Tlen wpływa mianowicie na wszystkie procesy przebiegające w winie. Przenika on do wina dzięki porowatości drewna oraz szczelinom pomiędzy fornirami. W przypadku czerwonych win tlen pomaga utrzymać i pogłębić intensywność ich koloru oraz złagodzić taniny. Kształtuje on również złożoność oraz bukiet powstającego wina.

W dębowych beczkach dojrzewa na przykład słynne Brunello di Montalcino. O jego historii i sposobie produkcji przeczytasz w naszym artykule o Brunello.

Które wina mogą dojrzewać w dębowych beczkach?

Wyjątkowo się do tego nadają aromatyczne szczepy bez owocowych nut. Winogrona powinny być wystarczająco dojrzałe, żeby w charakterze powstałego wina nie przeważały nuty drzewne.

Już wiesz, że dębowe beczki dodają winu aromatu i ogólnej harmonii. Nie stworzą jednak wyśmienitego produktu z niskiej jakości winogron. Dojrzewanie w dębowych beczkach podkreśla takie cechy, którymi wino dysponuje w pewnym stopniu od samego początku. Cała historia produkcji idealnego wina zaczyna się więc zatem w samej winnicy. Dowiedz się z oddzielnego artykułu, jaki wpływ na smak wina ma terroir.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł