360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Historia toskańskiego klejnotu: Dlaczego na Brunello di Montalcino opłaca się poczekać?

dwa kieliszki czerwonego wina

Usiądź wygodnie i nalej sobie kieliszek ciemnoczerwonego wina. Powąchaj, napij się i zamknij oczy. W jednej chwili przeniesiesz się do małego miasteczka Montalcino, w samym sercu włoskiej Toskanii. Bo to właśnie tutaj – już w XIV wieku – zapoczątkowano historię jednego z najsłynniejszych i najpopularniejszych obecnie włoskich win: Brunello di Montalcino.

Dzisiejsze Brunello zawdzięczamy farmaceucie

Choć pierwsze wzmianki o czerwonych winach z toskańskiej gminy Montalcino pojawiają się już w XIV wieku, powstanie oryginalnego wina Brunello di Montalcino pod postacią, jaką znamy obecnie, datuje się dopiero na połowę XIX wieku. To wtedy miejscowy farmaceuta, Clemente Santi, zidentyfikował i wyodrębnił odmianę Sangiovese , z której do dziś produkuje się to słynne czerwone wino.

Śladami dziadka podążał następnie także jego wnuk, Ferruccio Biondi Santi, który wyselekcjonował najlepsze krzewy, pozwalając na powstanie doskonałego rocznika Brunello di Montalcino 1888, którego nieliczne egzemplarze zachowały się – nawiasem mówiąc – aż do dzisiaj. Nazwa winiarni Biondi Santi do dziś związana jest więc ze sławnym czerwonym winem, produkowanym w 100% z odmiany Sangiovese.

Pierwsze włoskie wino z oznaczeniem DOCG

Sama nazwa wina wywodzi się od jego koloru. Brunello to zdrobnienie od włoskiego słowa „bruno”, w przekładzie znaczącego tyle, co „ciemny”. Brunello di Montalcino uzyskało swój nasycony, ciemny kolor dzięki klimatowi panującemu w gminie Montalcino, będącemu jednym z najbardziej suchych i najcieplejszych we Włoszech. Swój lekko ziemisty smak oraz wyrazisty owocowy zapach zawdzięcza najwyższej jakości, zbieranym wyłącznie ręcznie winogronom szczepu Sangiovese, rosnącym w nasłonecznionej winnicy sąsiadującej z gajem oliwnym nieopodal morza.

I właśnie dzięki połączeniu tych wyjątkowych cech już po II wojnie światowej Brunello stało się jednym z najpopularniejszych włoskich win. Wraz ze wzrostem popularności wina rosła też liczba jego producentów, by stopniowo zaczęto je zaliczać do najbardziej luksusowych i najdroższych win na rynku. W 1980 roku Brunello di Montalcino, wraz z całym regionem Montalcino, uzyskały jako pierwsze we Włoszech certyfikat DOCG. Tym samym trunek zdobył najwyższe odznaczenie nadawane włoskim winom.

Doznanie, na które warto poczekać

Brunello poszczycić się może intensywnym, owocowym smakiem. Wyczujesz w nim słodki aromat dojrzałych czereśni, wiśni, borówek i śliwek, współgrający z delikatną wonią wanilii, czekolady czy cynamonu. Na języku wino jest wytrawne, jego smak – lekko ziemisty, pełny i złożony. Wyczuwalny jest w nim również tytoń czy aromatyczne drewno. Wszystko to razem tworzy wyjątkowe, pełne harmonii doznanie dla twoich zmysłów. Na pierwszy łyk tego wykwintnego wina trzeba jednak chwilę poczekać.

Popularne czerwone wino Brunello di Montalcino podlega bowiem bardzo rygorystycznym wymogom w zakresie produkcji i dojrzewania. Do twojego kieliszka trafi dopiero w piątym roku po zbiorze winogron, natomiast Brunello z oznaczeniem Riserva – nawet dopiero po sześciu latach.

Po delikatnym wyciskaniu winogron i maceracji, podczas których z winogron wydobywany jest ich charakterystyczny, ciemnoczerwony kolor i smak, przychodzi czas na kontrolowaną fermentację. Przebiega ona w temperaturze 30°C. A po fermentacji należy pozwolić winu pięknie dojrzeć. Żeby ostateczny smak wina był jak najlepszy, Brunello Montalcino dojrzewa co najmniej 3 lata w dębowych beczkach, a następnie jeszcze przynajmniej rok leżakuje w butelce.

Dojrzałe wino Brunello di Montalcino smakuje najlepiej w towarzystwie dziczyzny i wybranych serów, ale ten czerwony klejnot doskonale się też nadaje do leżakowania.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł