360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Jak smakuje prawdziwe oblicze Piemontu? Poznaj winiarnię Cascina Garitina

Winnica w Piemoncie

Cascina Garitina to winnica oryginalna w każdym calu. Obecny właściciel Gianluca Morino nie boi się przełamywać utartych winiarskich schematów i we wszystkich winach czuć jego rękę. Które odmiany uprawia Gianluca i jak produkuje swoje wino? Poznaj piemoncki klejnot winiarstwa, czytając dzisiejszy wpis.

Piemont: włoska kraina wzgórz i mgły

Słynny region winiarski Piemontu leży na północnym zachodzie Włoch. To właśnie tam znajduje się prowincja Asti, w której swój dom ma winiarnia Cascina Garitina.

Nazwa prowincji pochodzi od miasta Asti, w którego okolicach aż po horyzont rozciągają się połacie winnic. Lato bywa tam gorące. Z kolei zimy są raczej chłodniejsze. Fakt, że gleba nie zatrzymuje tam wody wynika nie tylko ze szczególnych warunków klimatycznych, lecz także z ukształtowania terenu – jest on tu wyjątkowo pagórkowaty. Dla Piemontu typowe są jesienne i zimowe mgły, utrzymujące się w dolinach.

Historia winiarni Cascina Garitina sięga minionego wieku

Winiarze z Cascina Garitina już od czterech pokoleń uprawiają wyłącznie czerwone odmiany. Tradycję produkcji czerwonych win kontynuuje także obecny właściciel – Gianluca Morino. Winiarnia nosi nazwę po prababce Gianluki – Marghericie, która założyła gospodarstwo już w 1990 roku. „Garitina“ jest w piemonckim dialekcie zdrobnieniem jej imienia.

Oprócz Barbery, zajmującej 90% powierzchni winnic, w mniejszych ilościach uprawiane są również odmiany Brachetto, Dolcetto, Pinot Nero, Merlot i Cabernet Sauvignon. Podłoże na którym gospodarstwo uprawia winogrona jest głównie piaskowcowe. Wina z Cascina Garitina szczycą się certyfikatem DOCG, przyznawanym winom najwyższej jakości. Chcesz wiedzieć, jakie surowe kryteria muszą spełniać wina DOCG? Przeczytaj nasz artykuł o klasyfikacji win europejskich.

Ciekawostka: W niektórych krajach miłośnicy win jeszcze niedawno pili wino z Barbery wyłącznie jako aperitif. Chodzi na przykład o Belgię, Luksemburg czy Holandię.

Barbera to czerwona odmiana winogron

 

Czym wyróżniają się wina z Barbery?

Tradycyjna czerwona odmiana Barbery rośnie w winnicy Cascina Garitina w miejscach z najlepszą ekspozycją, zorientowanych na południe. Ponieważ służy jej duża ilość słońca i ciepła, nie straszne jej nawet globalne ocieplenie.

Winogrona mogą zostać wykorzystane do produkcji zarówno win gatunkowych, jak i mieszanych. Dzięki naturalnej zawartości kwasów, wina z Barbery są orzeźwiające i wyważone

  • Młode wina są jasnoczerwone, z czereśniowymi akcentami i łagodnymi taninami.
  • Starsze wina w procesie dojrzewania uzyskują bardziej zwarte, wiśniowe nuty.

Ciekawostka: Ze względu na swój oryginalny charakter wino z Barbery było popularne już w XVII wieku, kiedy to oficerowie armii Sabaudii dodawali sobie odwagi, pijąc je przed bitwami.

W Cascina Garitina z odmiany Barbera produkuje się czerwone wina

Nie spodziewaj się po winach z Cascina Garitina trzeciorzędowych nut wilgotnej piwnicy

Gianluca Morino idzie pod prąd konserwatywnych tendencji i zamyka swoje wino nie korkami, ale wysokiej jakości zakrętkami.  Otwierając trunki z Cascina Garitina, nie musisz się więc obawiać zepsucia wina, mogącego wynikać z tak zwanej korkowości.

Korkowość może bowiem spowodować, że wino będzie mdłe i nieharmonijne. Wino może mieć nawet posmak stęchlizny, przywodzący na myśl wilgotną piwnicę. Z naszego oddzielnego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać takie zepsute wino. Właśnie dlatego winiarnia Cascina Garitina unika używania korków.

Gianluca nie używa w swoich winach klasycznego korka także z innych powodów:

  • Dzięki nakrętkom powstałe wina nie różnią się zbytnio smakiem.
  • Dzięki specjalnym membranom, w które wyposażone są zakrętki, możliwa jest kontrola ilości powietrza przedostającego się do wina.
  • Wino zamknięte przy pomocy nakrętki nie przejmuje innych smaków, które w przypadku korka moga być gorzkawe.
  • Bonusem jest także łatwiejsze otwieranie butelek. Jeśli nie użyjesz specjalnego otwieracza typu „wąsy” do win rocznikowych, korek może się rozkruszyć do wina.
Cascina Garitina korzysta z zakrętek do wina

Poznaj ekskluzywne wino. Nazywa się Garitta

Flagowym winem z Cascina Garitina jest czerwone, wytrawne Garitta. Wino produkowane jest w 100% z odmiany Barbera i dojrzewa w beczkach ze stali nierdzewnej. Smak wina jest wspaniale harmonijny, orzeźwiający oraz wykwintny. Możesz rozkoszować się przyjemną kwasowością, typową dla odmiany Barbera.

Już wiesz, że właściciel winiarni Gianluca Morino nie boi się obchodzenia ugruntowanych zasad winiarskich. I potwierdza to też wino Garitta.

Etykieta swoim kształtem odzwierciedla życiowe credo Gianluki: myśleć pozytywnie i patrzeć wzwyż. Oryginalne jest także wykorzystanie żółtego koloru, który jest zazwyczaj pomijany przy projektowaniu etykiet na wino. Ukośna etykieta symbolizuje także wznoszące się zbocza winnic, które rozciągają się w stronę wzgórza o nazwie Garitta. Znajdują się na nim piwnice należące do winiarni.

Wino wyjątkowo nadaje się do dłuższego leżakowania. Jeśli spełnisz warunki prawidłowego przechowywania win rocznikowych, będziesz mógł delektować się winem Garitta choćby i za 20 lat.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł