360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Jak zbudować piwniczkę na wina rocznikowe?

Kieliszki czerwonego wina w piwniczce

Masz piwniczkę na wino? A moglibyśmy ją zobaczyć?” Jeśli dopiero rozważasz posiadanie własnej piwniczki na wino, to nasz dzisiejszy artykuł jest właśnie dla ciebie. Dowiesz się z niego, jak wybrać miejsce do jej budowy i jak w bezpieczny sposób przechowywać w niej cenne butelki.

Dlaczego piwniczka jest najlepszym miejscem do przechowywania wina rocznikowego?

Miłośnicy starych win wiedza, że trzeba zwrócić szczególną uwagę na warunki, w których przechowywane są koneserskie trunki. W przeciwnym wypadku unikalne właściwości wina, zwłaszcza jego smak i zapach, mogłyby ulec pogorszeniu. Dlatego wymagania win rocznikowych w kwestii przechowywania nie są najniższe. Potrzebują one odpowiedniej temperatury, wilgotności, stabilizacji i ciemności. Nie służy im duży dopływ powietrza, potrząsanie oraz przechowywanie w pozycji poziomej.

Mamy jednak dobrą wiadomość – wszystkie te wysokie wymagania spełnia jedno miejsce: piwniczka na wino. Zapewni ona winu idealne warunki przechowywania. Potwierdza to fakt, że piwniczka na wino już od starożytności pozostaje bezkonkurencyjnym miejscem do składowania tego trunku.

Piwniczka na wino ma dwa oblicza. Starannie wybierz jej położenie

Najważniejszymi parametrami przy przechowywaniu win rocznikowych są temperatura i wilgotność otoczenia. Temperatura powinna oscylować pomiędzy 8 a 15°C i nie powinno dochodzić do jej wahań przekraczających jeden stopień. Mogło by to bowiem spowodować zmianę ciśnienia, a tym samym przesunięcie korków w butelkach. Wilgotność w piwniczce winna w optymalnych warunkach wynosić 60–75%. Gdyby była niższa, korki mogłyby zacząć wysychać. Skutkowałoby to dostaniem się powietrza do wina, a następnie jego utlenianiem.

Zastanawiając się nad tym, jak zbudować piwniczkę na wino, rozważ dwa jej rodzaje:

  • aktywna
  • pasywna

Pasywna piwnica na wino to przestrzeń, w której odpowiednia temperatura i wilgotność zapewniane są tylko dzięki temu, że została ona odpowiednio zbudowana. Znajduje się bowiem w chłodnym i wilgotnym miejscu, gdzie nie występują wahania temperatury, niezależnie od trwającej pory roku. Dzięki zdolnemu budowniczemu ma również system naturalnej wentylacji.

Natomiast aktywne piwnice na wino symulują warunki wewnętrzne piwnic pasywnych dzięki technologii klimatyzacyjnej.

Degustacja czerwonego wina w piwniczce

Która piwnica jest lepsza – aktywna czy pasywna?

Ciężko stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze, a które gorsze. Obydwa mają swoje zalety i wady. Żeby zbudować pasywną piwnicę, należy starannie zaplanować wszystko, co niezbędne, zwrócić szczególną uwagę na wybór lokalizacji oraz konkretne techniki budowlane. Z drugiej strony jej eksploatacja nic nie kosztuje i nie musisz się obawiać o swoje wina w razie przerwy w dostawie prądu.

W przypadku piwnic aktywnych z kolei ich lokalizacja nie jest aż tak istotna, ponieważ o odpowiednie warunki otoczenia zadba przemyślana klimatyzacja. Trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami eksploatacji oraz konserwacji.

W jaki sposób zbudować piwniczkę na wino, by dobrze służyła? Wystarczy trzymać się kilku zasad

Idealnego miejsca na piwnicę na wino najlepiej szukać poza budynkami mieszkalnymi. Pod ogrzewanym budynkiem temperatura bywa bowiem wyższa. Piwniczka powinna się znajdować we wzniesieniu, tak aby nad nią pozostawała przynajmniej dwumetrowa warstwa gruntu. Jeśli jednak uda ci się przyszłą piwniczkę odpowiednio zaizolować i wywietrzyć, możesz do jej budowy wykorzystać również starą piwnicę, która znajduje się pod twoim domem. Izolację należy wykonać tylko od sufitu – boczne ściany zostaw niezaizolowane w celu stworzenia odpowiedniego mikroklimatu.

Obecnie najczęściej można się spotkać z wkopywanymi piwnicami. Podmurówka najczęściej wykonana jest z wypalanych cegieł – dzięki temu nie rozpadają się pod wpływem ciśnienia i wilgoci. By zbudować sklepienie łukowe należy wykorzystać drewniany  konieczne jest zastosowanie drewnianego półłuku, który pełni rolę podpory dla łuku murowanego do momentu stwardnienia zaprawy. Żeby sklepienie się nie zapadło, warto wykorzystać żelbetonowe elementy nośne. Dzięki wymurówce z cegły będą one pasować do piwniczki.

Piwniczka na wino ze sklepieniem łukowym

W piwniczce można zamontować również instalacje doprowadzające wodę i prąd. Gniazdka i skrzynki rozdzielcze trzeba jednak wybierać, biorąc pod uwagę wilgoć panującą w piwnicy. Jeśli zaś chodzi o oświetlenie, wybierz świetlówki. Klasyczne żarówki mogłyby ogrzewać tamtejsze powietrze.

Masz w planie zaimponowanie rodzinie albo przyjaciołom swoją świeżo zbudowaną piwniczką na wino? Zaproś ich do niej na raczej krótką wizytę. Małe domowe piwniczki zazwyczaj nie nadają się bowiem do próbowania wina. Dłuższe pozostawanie w nich nawet jednej osoby może ogrzewać tamtejsze powietrze, a tym samym negatywnie wpływać na mikroklimat w piwniczce.

Czy wiedziałeś, że ważną pomocniczka winiarzy jest piwniczna pleśń Zasmidium cellare? Wiedzie się jej dobrze wyłącznie tam, gdzie są opary alkoholu. Pomaga w utrzymywaniu wysokiej wilgotności powietrza, poprawia ogólny klimat panujący w piwnicy i pozytywnie wpływa również na smak wina. Najczęściej można się z nią spotkać w regionie, z którego pochodzą słynne tokaje.

Przechowywanie wina rocznikowego a piwniczka na wino: Niech rozlokowanie w niej butelek nie będzie przypadkowe

Butelki wina rocznikowego zawsze przechowuj na leżąco. Dzięki temu korek cały czas będzie zamoczony i nie zacznie wysychać. Doskonale się przy tym sprawdzają specjalne stojaki na wino. Idealne do wilgotnej i chłodnej piwnicy są te z kamionki. Na rynku są dostępne również najrozmaitsze metalowe regały. Jeśli jednak jesteś kreatywny, sam możesz je zbudować z cegły. Możesz też wykorzystać skrzynki z drewna – w tym przypadku pojawia się jednak ryzyko pojawienia się pleśni.

Drewniane regały w piwniczce na wino

Później rozlokuj butelki rocznikowego wina w piwniczce według własnych fantazji i preferencji. Możesz je posegregować na regałach po prostu według kryterium koloru – białe, czerwone i musujące. Albo rozlokuj je według odmiany winogron, z których zostały wyprodukowane. Jeden regał może więc być przeznaczony dla win z odmiany Chardonnay, na innym wyeksponowane zostaną wina z odmiany Cabernet Sauvignon

Jeśli chcesz pójść o krok dalej, możesz posegregować wina również pod względem kraju i regionu. Na regale z francuskimi winami możesz więc przechowywać razem wina rocznikowe z regionów Bordeaux i Burgundii.

Możesz układać wina także według kryterium rocznika. Z naszą pomocą z łatwością zaradzisz sytuacji, w której jakichś roczników będzie w twojej kolekcji brakować. U nas bowiem wina rocznikowe posegregowane są pięknie według roczników.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł