360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Osiem odcieni czerwieni: Podstawowe rodzaje czerwonego wina – część I

cztery kieliszki z różymi rodzajami win

Podobno czerwone wino najlepiej smakuje z przyjaciółmi. Czerwone to również wino, któremu podobno trzeba poświęcić sporo uwagi i niemało czasu, badając jego bukiet i aromat. Ale warto! Czy wiesz, jakie są najsłynniejsze odmiany i co jest w nich interesującego? Przeczytaj!

Wyobraź sobie, że zapoznajesz się z kimś nowym. Czego chcesz się o nim dowiedzieć? O czym rozmawialibyście podczas pierwszego spotkania? Skąd pochodzi? Ile ma lat? Jaką lubi kuchnię? Starałbyś się wyciągnąć z nieznajomego jakieś ciekawostki?

Otóż podobnie sprawy mają się w przypadku wina. Dlatego przygotowaliśmy dwuczęściowy artykuł, w którym bierzemy na spytki czerwone wino i jego najbardziej znane odmiany. Przedstawiamy pierwszą czwórkę:

1. Cabernet Sauvignon

Trochę historii: Kołyska szczepu Cabernet znajduje się we Francji, a dokładniej – w regionie winiarskim Bordeaux. Cabernet Sauvignon zrodził się tutaj w XVII wieku przez spontaniczne skrzyżowanie starodawnych szczepów, Cabernet Franc i Sauvignon blanc. Najsłynniejsze wina z wysoką zawartością Cabernet Sauvignon pochodzą z Bordeaux, głównie jest to Margaux, Pauillac, Graves, Haut-Medoc i Medoc.

Cabernet w liczbach: W rankingu ogólnoświatowych upraw Cabernet Sauvignon plasuje się na siódmym miejscu. Mówi się, że dzięki swojej odporności i popularności wypiera inne granatowe szczepy. Jego boom przypada już na koniec XIX wieku, kiedy winnice w Europie spustoszyła klęska filoksery.

Dla kogo? Cabernet Sauvignon to wino, które będzie smakować wszystkim miłośnikom win o pełnej strukturze, win obfitych. W bukiecie zwraca uwagę aromat owoców leśnych, czarnej porzeczki, a także nuty gorzkiej czekolady, cygar czy grafitu. Młode wina są bardzo taniczne, dojrzewając w butelce zyskują bardziej jedwabisty, a nawet aksamitny smak.

Do czego pasuje? Jest to wino, w którego towarzystwie świetnie czuje się mięso – zwłaszcza befsztyk albo steki. To także dobry wybór w przypadku dziczyzny, której bez czerwonego wina w ogólne nie powinno się przecież serwować.

Czy wiesz, że... Cabernet Sauvignon należy do czwórki najpopularniejszych czerwonych win na świecie? Pozostałe to Syrah, Pinot Noir i Merlot. Nadaje się do starzenia, ponieważ dojrzewa bardzo powoli, najlepiej 5-10 lat, czasem dłużej.

beczki na wino

2. Dornfelder

Trochę historii: Dornfelder to szczep pochodzący z Niemiec, który uszlachetniono w Weinsbergu, w instytucie badań nad uprawami winorośli i owoców. Powstał przez skrzyżowanie szczepu Helfensteiner i Heroldrebe, a uszlachetnił go August Herold.

Dornfelder w liczbach: Jeszcze kilka lat temu Dornfelder był drugim najczęściej uprawianym szczepem granatowych owoców w Niemczech (ustępując tylko szczepowi Pinot noir), natomiast teraz zajmuje niecały 1% areału winnic w naszym kraju. Przyjął się również w regionach „niewiniarskich”, np. w Anglii, Holandii, Luksemburgu lub Belgii.

Dla kogo? Dornfelder zasmakuje miłośnikom delikatnych aromatycznych bukietów i smaków. W bukiecie dominuje owocowy, pełny zapach, smak owoców pestkowych i leśnych oraz nuty prażonych orzechów.

Do czego pasuje? Na pewno do makaronów, grilla albo wyrazistych serów.

Czy wiesz, że… Nazwa szczepu pochodzi od założyciela pierwszej szkoły winiarskiej w Niemczech, Immanuela Dornfelda. Do czeskiego Krajowego rejestru szczepów wino wpisano w 2004 roku.

kieliszek wina

3. Frankovka (Blaufränkisch)

Trochę historii: Blaufränkisch to starodawny szczep pochodzący prawdopodobnie z Austrii, choć niektórzy spekulują o jego korzeniach niemieckich i francuskich. Ma wiele używanych lokalnie synonimów.

Frankovka w liczbach: Frankovka jest bardzo popularna w Czechach, gdzie jest drugim najczęściej uprawianym granatowym szczepem – zajmuje 7% areału winnic.

Dla kogo? Dla tych, którzy lubią bogaty, pełny smak wina z aromatem i delikatną nutą śliwek, wiśni czy porzeczek. Wina szczepu Frankovka mają sporo tanin, dlatego nadają się do starzenia, które łagodzi nieco ich ostrość.

Do czego pasuje? Czerwone wino, takie jak Frankovka, warto wypróbować np. z daniami tradycyjnej kuchni czeskiej, pasuje do gęsiny, kaczki lub innego pieczystego.

Czy wiesz, że… Czasem o winie z tego szczepu mówi się, że jest kapryśne jak kobieta, ze wszystkimi tego zaletami i wadami.

4. Merlot

Trochę historii: Merlot to jeden z najstarszych szczepów. Wzmianki o nim pojawiają się już w XIV wieku. Pochodzi z Francji, najprawdopodobniej z regionu Bordeaux.

Merlot w liczbach: Jest to szczep, który uprawiany jest na ponad 100 tys. hektarów na całym świecie, to szósta najczęściej wybierana na świecie odmiana winorośli. Merlot to typowy szczep prawego brzegu rzeki Garonny w Bordeaux, skąd pochodzą sławne wina z przewagą Merlota – Pomerol i Saint-Emilion.

Dla kogo? Merlot pachnie owocami pestkowymi z wyczuwalnymi nutami czarnego pieprzu. Wino jest jedwabiste, nawet aksamitne, znawcy wyczuwają w starszych rocznikach nuty trufli i czekolady.

Do czego pasuje? Merloty podaje się z pasztetem, mięsem wędzonym albo ementalerem. Można popijać je również solo.

Czy wiesz, że... Nazwa Merlot pochodzi od nazwy ptaka – kosa (po francusku Merle), który uwielbia podjadać grona tego szczepu.

I jeszcze coś:

Nie jest tajemnicą, że na rynku można z łatwością znaleźć wytrawne wino czerwone. Być może ktoś zastanawia się nad podchwytliwym (a dla winiarzy często niewygodnym) pytaniem, czy istnieje czerwone wino półsłodkie albo słodkie? Cóż, zależy jak się na to spojrzy. Da się takie wino zrobić, ale jest kilka powodów, dlaczego nie jest to zbyt dobry trunek. Ale o tym więcej kiedy indziej… Jeżeli jednak ktoś nadal ma chętkę na coś słodszego, dobrym wyborem będzie czerwone wino z wysokim wyróżnikiem, najlepiej „grona wybrane”.

Warto również pamiętać, że z czasem wino dojrzewa i zmienia swój smak. Wino starzone często zaskakuje: rzadko w dwóch butelkach można znaleźć taki sam trunek. Masz apetyt na więcej ciekawostek na temat słynnych szczepów czerwonego wina? A może chcesz dowiedzieć się co nieco o mniej znanych włoskich szczepach wina?

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł