360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Przewodnik po winach z wyróżnikiem

różne rodzaje win w kieliszkach

Jest wysokiej jakości, wyśmienite i nadaje się na przykład na prezent. Produkcja wina z wyróżnikiem, o którym dziś opowiemy, jest wymagająca i podlega ono stosunkowo rygorystycznemu systemowi klasyfikacji. Wiąże się z nim wiele ciekawych kwestii, więc początkującemu miłośnikowi wina może nie być łatwo zorientować się od razu w jego rodzajach. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie praktyczne przegląd.

Jakie kryteria musi spełniać wysokiej jakości wino z wyróżnikiem?

Pierwsze kryterium, które prawdopodobnie jest ci znane, to określona zawartość cukru w winogronach, z których wino z wyróżnikiem jest produkowane. Pomiarów zawartości cukru dokonuje się w wyciśniętym moszczu, ale ostateczna słodkość definiowana jest dopiero podczas produkcji wina. Dlatego nie należy zapominać, że zawartość cukru pozostałego w winie po fermentacji to inny wskaźnik.

Kolejne dwa wymogi można podsumować dosyć krótko i zwięźle: wino z wyróżnikiem nie może być dodatkowo dosładzane ani „ulepszane” różnymi dodatkami, natomiast w razie mieszania odmian można użyć maksymalnie trzech.

Wino z wyróżnikiem: Pozostałe reguły i poszczególne kategorie

Żeby nie było tak łatwo, wino jakościowe z predykatem podlega jeszcze dodatkowym wytycznym, narzucanym przez ustawę winiarską i powiązane przepisy, regulujące zarówno uprawę oraz zbiory winogron, jak i produkcję czy przechowywanie win. Także etykiety nie wymykają się pewnym regulacjom.

Wybieramy zatem jeszcze trzy ciekawostki, a osobom głębiej zainteresowanym problematyką zdecydowanie polecamy, by zajrzały do ustawy nr 321/2004 Dz.U. o uprawie winorośli i produkcji wina.

  1. Winogrona muszą pochodzić z tego samego podregionu winiarskiego, a ich zbiory w przypadku win o wyższym predykacie muszą odbywać się ręcznie. Winorośl uprawiana jest w certyfikowanych winnicach, których wydajność nie przekracza 12 ton rocznie.
  2. Jakość winogron jest następnie oceniana przez dedykowanego inspektora, a po spełnieniu wszystkich wymagań wino klasyfikuje Państwowa Inspekcja Rolno-Spożywcza.
  3. Zawartość cukru w winogronach sięgać musi poziomu co najmniej 19 °NM.
Ręczne zbieranie winogron
Winogrona muszą być zbierane ręcznie.

A teraz przejdźmy już do poszczególnych wyróżników win i minimalnej deklarowanej zawartości cukru. Wyraża się ją we wspomnianej wyżej jednostce ⁰NM, przy czym jeden stopień NM oznacza jeden kilogram naturalnego cukru w 100 l moszczu z winogron.

  •         Wino gabinetowe – 19 ⁰NM
  •         Późnego zbioru – 21 ⁰NM
  •         Wybór z winogron – 24 ⁰NM
  •         Wybór z jagód – 27 ⁰NM
  •         Wino lodowe – 27 ⁰NM
  •         Wino słomkowe – 27 ⁰NM
  •         Wybór z rodzynek – 32 ⁰NM
Winogrona na wino lodowe przysypane sniegiem
Winogrona przeznaczone do produkcji wina lodowego są prasowane po zamarznięciu.

O czym jeszcze informują wyróżniki win

Wracając do stwierdzeń z początku tego artykułu musimy dodać, że o ostatecznej jakości czy charakterze wina nie decyduje jedynie wyższa zawartość cukru w winogronach, lecz także pozostałe aspekty ich obróbki, które właśnie z tego powodu są kontrolowane i sprawdzane.

Zasadniczo można jednak powiedzieć, że podczas gdy dojrzalsze winogrona dadzą nam wina pełniejsze i bardziej złożone, niższe predykaty win mogą nas z kolei ująć swoją świeżością czy zachowaniem owocowych nut. W przypadku wina lodowego, słomkowego oraz wyboru z rodzynek (cibeb) unikatowy jest właśnie sam proces produkcji.

Podczas produkcji wina lodowego prasuje się zamarznięte winogrona, a owoce przeznaczone do produkcji wina słomkowego suszy się z kolei przed poddaniem obróbce na matach ze słomy, sitowia lub w pozycji wiszącej. Wybór z rodzynek produkowany jest natomiast z przejrzałych i zeschniętych jagód. Pozwala się na to, by winogrona wykorzystywane do jego produkcji zaatakowała specjalna pleśń.

Interesujące jest również to, że wśród win z wyższym predykatem czerwone wino jest wyjątkiem. Wynika to z faktu, że odmiany przeznaczone do jego produkcji nie mają w Czechach dobrych warunków do pełnego dojrzewania.

Nasza wskazówka: Winem gabinetowym czy winami z późnego zbioru spokojnie możesz się cieszyć w dni powszednie, podczas gdy pozostałe wina z predykatem, zajmujące w klasyfikacji wyższe pozycje, warto zachować na bardziej uroczyste okazje lub na prezent.

Winogrona suszone na słomie oraz kieliszki z winem
Winogrona przeznaczone do produkcji wina słomkowego przed obróbką suszone są na słomie.

Wino jakościowe z wyróżnikiem w innych krajach

Podobne systemy klasyfikacji jak najbliższy nam – czeski – który właśnie sobie przybliżyliśmy, obowiązują również w takich krajach, jak Słowacja, Austria i Niemcy. Mogą się jednak nieznacznie od siebie różnić. Tym, co je łączy, jest klasyfikowanie win pod względem jakości wynikającej z zawartości cukru w winogronach. Odmienny jest tzw. romański sposób klasyfikacji, który akcentuje miejsce pochodzenia wina.

Podsumowanie: Czym są wina z wyróżnikiem? 

  • Są to wina najwyższej kategorii w Czechach, których produkcja podlega regulacjom ustawy winiarskiej. 
  • Zawartość cukru w winogronach musi wynosić w przypadku wina z wyróżnikiem co najmniej 19 °NM. 
  • Win z wyróżnikiem się nie dosładza i nie zawierają żadnych dodatków. 
  • Wino mieszane z wyróżnikiem produkuje się tylko z trzech odmian winogron. 
  • Winogrona pochodzą z tego samego regionu winiarskiego i z certyfikowanych winnic. 
  • W przypadku win z wyższym wyróżnikiem zbiory winogron odbywają się ręcznie. 
  • Jakość winogron kontroluje inspektor, a wino klasyfikowane jest jako wino z wyróżnikiem przez Państwową Inspekcję Rolno-Spożywczą.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł