360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

4 powody, dla których warto pić wino koneserskie

Picie wina rocznikowego

Czy próbowałeś już kiedyś dobrej jakości wina rocznikowego? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto wyposażyć swoją piwniczkę na wino w wino koneserskie i w jaki sposób długie dojrzewanie wpływa na smak wina. Wiedziałeś, że możesz nawet samodzielnie nadzorować dojrzewanie rocznikowego trunku?

1. Najważniejszym powodem, dla którego warto spróbować wina rocznikowego, jest jego harmonijny smak

Na smak wina koneserskiego znacząco wpływają tzw. nuty trzeciorzędowe. Powstają one wskutek procesów chemicznych zachodzących pomiędzy cukrami, kwasami a związkami fenolowymi. Żeby reakcja ta w ogóle miała miejsce, wino musi przez jakiś czas dojrzewać w butelce.

W procesie dojrzewania wino mięknie i traci część swojej kwasowości. Dzięki temu jest mniej cierpkie, a jego smak staje się idealnie harmonijny. Nuty trzeciorzędowe doskonale się bowiem uzupełniają z pozostałymi, dzięki czemu wino ze starego rocznika jest złożone, a każdy jego łyk zaskakuje nowymi smakami.

Degustacja wina rocznikowego
W winie rocznikowym rozwijają się smaki trzeciorzędowe.

Czy słyszałeś już o nutach truflowych albo aromacie grzybów? Wino zawdzięcza je właśnie smakom trzeciorzędowym.

Wskazówka: Aby móc zidentyfikować wszystkie smaki, konieczne jest podawanie wina w odpowiedniej temperaturze. Czyli w jakiej? Dowiesz się tego z naszego artykułu o właściwej temperaturze serwowania wina.

2. Wino rocznikowe zawiera więcej wartościowych substancji

Niestety nie znamy przepisu na eliksir młodości, ale zachęcamy do przyjrzenia się korzystnym dla zdrowia substancjom zawartym w dobrym winie.

  • Wysokiej jakości białe wino zawiera katalazę. Jest ona enzymem chroniącym komórki ludzkiego ciała przed starzeniem. Ponoć spowalnia też siwienie włosów!
  • Z kolei na temat czerwonego wina panuje przekonanie, że zawiera dużo roślinnych antyoksydantów. Pomagają one obniżać poziom cholesterolu i pozytywnie wpływają na układ krążenia.
  • Jeśli jesteś miłośnikiem bąbelków, zahartuj się, popijając z umiarem luksusowego szampana. Zawarty w w nim kwas kawowy ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Pamiętaj jednak, że nadmierne spożycie alkoholu nie ma z kolei nic wspólnego ze zdrowym stylem życia. Dlatego też w odniesieniu do picia wina nie pozostaje nic innego, jak tylko podkreslić: „Wszystkiego z umiarem.”

3. Wina rocznikowe produkowane są z najwyższej jakości winogron

W przypadku win koneserskich możesz być pewien, że powstały z wysokiej jakości winogron. Winogrona do produkcji zwykłych win zbierane są maszynowo, a więc strząsane z krzaków. Pewnie domyślasz się, że technika ta nie jest najdelikatniejszym sposobem zbioru – winogrona mogą zostać uszkodzone. Ma to znaczący wpływ na jakość powstałego wina. Z kolei podczas ręcznego zbioru winiarze ostrożnie odcinają kiście i sortują je, bezlitośnie odrzucając te, które się nie nadają.

Wino rocznikowe
Wino rocnzikowe jest często lepszej jakości i produkuje się je w bardziej zrównoważony sposób.

4. Chcesz zrozumieć wino? Pij koneserskie trunki

Pierwsze zetknięcie się z winem koneserskim jest jak uczenie się czegoś zupełnie nowego. Na początku chodzi się trochę po omacku i nie wie do końca, co jak powinno być. Próbuje się, sprawdza, popełnia błędy. Ucz się bezpośrednio od mistrzów! Spraw sobie zestaw wysokiej jakości win do leżakowania i uzbrój się w cierpliwość na kilka lat. Otwieraj wina stopniowo, oceniając, w jaki sposób czas zmienia ich smak. W ten sposób poznasz cały cykl życia wina. W zapisywaniu wrażeń pomocna będzie któraś aplikacja winiarska.

Wskazówka: Drzemie w tobie duch przedsiębiorcy? Butelki dojrzewającego wina potraktuj jako interesujący produkt inwestycyjny. Podczas gdy twoje wina spokojnie dojrzewają, ich wartość rośnie. Pamiętaj jednak o zapewnieniu warunków, które wymagane są, by wino mogło dojrzewać.

Już w Ewangelii wg św. Łukasza jest napisane: „Kto się napił starego wina, nie chce potem młodego – mówi bowiem: „Stare jest lepsze.”” Oceń to sam, próbując trunków z naszej oferty win rocznikowych.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł