360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Jaka powinna być temperatura wina?

nalewanie czerwonego wina do kieliszka

Z pewnością słyszałeś, że poszczególne rodzaje win powinno się serwować po schłodzeniu. Dlaczego tak jest, jakie są zalecane temperatury podawania czerwonego i białego wina oraz w jaki sposób osiągnąć odpowiednią temperaturę wina w warunkach domowych? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, w którym wszystko zrozumiale wyjaśniamy.

Odpowiednia temperatura wina znacząco wpływa na ostateczne wrażenie

Dlaczego należy poświęcić szczególną uwagę odpowiedniej temperaturze serwowanego wina? Temperatura serwowania to najczęściej wskazywany czynnik, który wpływa na odbiór właściwości i poziomu jakości wina – zwłaszcza jego smaku oraz zapachu. Ludzie mają zdolność rozpoznawania temperatury podawanych win dzięki wrażliwości termicznej, która jest szczególnie rozwinięta w okolicach ust i na czubku języka. Jeśli temperatura wina wynosi 6 °C lub mniej, brodawki językowe pozbawione są czucia. Innymi słowy: zbytnio schłodzone wino nie będzie ci smakować. Z kolei w przypadku zbyt ciepłego wina pozostałe składniki zdominuje smak alkoholu.

Krótko mówiąc, właściwa temperatura pozwoli, byś wraz ze swoimi gośćmi mógł zaznać wszystkich wyjątkowych właściwości serwowanego wina.

Wskazówka: Wybór odpowiedniego kieliszka również nie jest bez znaczenia podczas degustacji wina. Przejrzyj nasz artykuł o tym, które kieliszki wybierać do podawania poszczególnych win.

Temperatura pokojowa nie jest temperaturą optymalną dla czerwonego wina

Z pewnością znana jest ci podstawowa mądrość, wedle której zaleca się podawanie czerwonych win w temperaturze wyższej niż białe. Pytasz, dlaczego tak jest? Masa cząsteczkowa czerwonego wina jest stosunkowo wysoka. W praktyce oznacza to, że wyższa temperatura pomaga w uwalnianiu aromatów. U pełnego i dojrzałego czerwonego wina odpowiednia temperatura jest wobec tego warunkiem wyodrębnienia zwłaszcza nut przypraw oraz drewna.

Odpowiednia temperatura podania czerwonego wina może się różnić w zależności od odmiany winogron i wieku wina. Niektórzy producenci podają na etykiecie zalecaną dla danego wina temperaturę. Przeczytaj nasz artykuł o winnych etykietach i informacjach, które się na nich znajdują.

Ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że lżejszym czerwonym winom służy temperatura w przedziale 12–15 °C. Natomiast starsze, słodsze czy cięższe wina powinny mieć temperaturę od 15 do 18 °C.

Ciekawostka: Zastanawiasz się, skąd wzięło się fałszywe przekonanie o serwowaniu czerwonego wina w „temperaturze pokojowej”, chociaż temperatura pokojowa w większości domów oscyluje wokół 21°C? Zalecenie to jest reliktem dawniejszych czasów, kiedy to faktycznie serwowano czerwone wino w temperaturze pokojowej, czyli temperaturze komnat zamkowych.

Optymalna temperatura białego wina? To zależy od rodzaju

Tak samo jak w przypadku czerwonego wina, również u białego warto kierować się głównie odmianą, cukrem resztkowym, jakością i wiekiem. Po prostu nie da się ustalić jednej uniwersalnej wartości temperatury odpowiedniej dla wszystkich białych win. Zwłaszcza w przypadku starszych, delikatniejszych win wyższa temperatura serwowania pomaga podkreślić ich aromat i smak. Niższa temperatura podawanego białego wina jest więc warunkiem ujawnienia się jego świeżych, owocowych nut.

Co z tego wynika? Słodkie białe wina schładzaj do temperatury około 8-12 °C, natomiast wytrawne podawaj w temperaturze 9–12 °C.

Kiedy w kieliszku są bąbelki: temperatura serwowania szampana

Teraz nie będziesz już zaskoczony faktem, że także w przypadku wina musującego adekwatna temperatura zapewnia właściwy odbiór jego właściwości smakowych. Dodatkowo w grę wchodzi jeszcze jeden element, który jest zależny od temperatury wina musującego: intensywność i czas musowania. Wyższe temperatury skutkują uwalnianiem dwutlenku węgla. Natomiast niższe pozwalają na zachowanie rozpuszczonego dwutlenku węgla w winie – bąbelki dłużej będą kontynuować swój taniec w kieliszku.

Podawaj szampana w temperaturze 6–8 °C. Im starsza jest jednak butelka szampana, którą dysponujesz, tym wyższa powinna być temperatura jego serwowania. Bardzo stare wina możesz serwować nawet w 14 °C.

Temperatura wina może zależeć też od innych czynników

Żeby jednak nie było za łatwo z tymi winami i ich temperaturą, na scenę wkracza również pora roku, podczas której wino jest podawane oraz danie, z którym się je serwuje. Niektórzy specjaliści zalecają podawanie wina w lecie o 1–2°C chłodniejszego, w zimie z kolei – 1–2 °C cieplejszego.

Wina mogą być też bardziej schłodzone, kiedy serwuje się je w charakterze aperitifu.

Wina w temperaturze 20 °C pasują do cieplejszych dań, a chłodniejsze wina do serów. A na przykład szampana możesz serwować nawet w temperaturze 11 °C, jeśli podajesz go do drobiu lub ryby.

Właściwa temperatura wina w warunkach domowych – ogarnij to jak profesjonalista

Najbardziej odpowiednim sposobem schładzania wina jest wykorzystanie pojemnika z lodem, w którym zanurza się butelkę. Stosując tę metodę, najpierw schładza się butelkę do góry dnem – temperatura w węższej części butelki spada szybciej. W trakcie chłodzenia trzeba ją następnie kilkakrotnie obrócić. Jeśli podczas schładzania wina czas cię nagli, możesz przyspieszyć proces, krążąc butelką w pojemniku. Cieplejszy płyn znajdujący się w środku butelki przesunie się w ten sposób ku chłodniejszym ściankom. W razie konieczności możesz schłodzić butelkę także w lodówce – winu to nie zaszkodzi.

Wskazówka: Jeśli chciałbyś z kolei podnieść temperaturę wina, skorzystaj z pojemnika z letnią wodą. Zapomnij natomiast o gorącej wodzie czy mikrofalówce. Zmiany temperatury wina powinny być jak najwolniejsze – gwałtowna zmiana temperatury ani trochę mu nie sprzyja.

wino w pojemniku do chłodzenia

W kieliszku wino stosunkowo szybko się ogrzewa do temperatury otoczenia. Dlatego też przed podaniem powinno być o 1–2 °C chłodniejsze niż wynosi zalecana temperatura serwowania.

Pamiętaj, że w przypadku win rocznikowych kluczowa jest dbałość o butelkę przez cały czas przed jej otwarciem, nie tylkopod względem temperatury. Żeby degustacja doskonałego wina była jak najbardziej satysfakcjonująca, przestudiuj nasz artykuł o przechowywaniu win rocznikowych.

Chciałbyś poznać szczegóły prawidłowego serwowania wina, od otwarcia butelki aż po podanie? Rzuć okiem na artykuł poświęcony wyłącznie serwowaniu wina. Nie zapomnij wykorzystać świeżo zdobytej wiedzy na którymś z luksusowych win z naszej oferty.

Kończąc artykuł, pożegnajmy się trafnymi słowami Honoré de Balzaca: „Mężczyzna powinien rozumieć kolor wina, mężczyzna powinien rozumieć każdy smak wina, ale przede wszystkim mężczyzna ma rozumieć właściwą temperaturę wina.“

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł