360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Jak podawać wino: od kieliszków po właściwą temperaturę wina

otwieracz do wina i korki

Podawanie wina to mały/wielki rytuał, na który powinniśmy zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu, zwłaszcza podczas szczególnie uroczystych okazji. Czy wiesz, jak otwierać wino jak zawodowiec? Jaka jest optymalna temperatura wina? O czym należy pamiętać podając wino? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Pomożemy Ci uniknąć niepotrzebnych wpadek.

Sześć podstawowych akcesoriów do serwowania wina

Podczas degustacji wina z doświadczonym sommelierem, ilość akcesoriów używanych przez niego do serwowania trunku może przyprawić o zawrót głowy. Przyjrzyjmy się niektórym z nich, choć trudno uznać większość z nich za wyposażenie obowiązkowe każdego gospodarstwa domowego. Jednak warto wiedzieć, do czego właściwie służą.

  1. Korkociąg albo otwieracz do luzowania korka: Warto zainwestować w dobry korkociąg. Ci, którzy lubią pić wino trochę częściej lub częstują nim znajomych i przyjaciół, powinni zaopatrzyć się w dobry korkociąg z nożykiem do zdjęcia folii otaczającej szyjkę butelki. Zawodowcy najczęściej korzystają z tzw. korkociągów kelnerskich, dwudźwigniowych (dwustopniowych). Otwieracz kleszczowy służy z kolei do odkorkowywania win musujących lub wyciągania szczególnie opornych korków.
  2. Termometr i pojemniki termiczne na wino: Termometr służy do sprawdzenia temperatury wina tuż przed podaniem do wypicia. Pojemnik pomaga utrzymać optymalną temperaturę wina musującego, białego i różowego.
  3. Akcesoria do dekantacji (kosz do dekantacji, dekanter, karafka do dekantacji) Dekantacja to proces polegający na usuwania ewentualnych osadów głównie z win czerwonych, podczas którego wino może pooddychać. Wykorzystuje się go głównie w przypadku starszych roczników, młode wino wystarczy otworzyć chwilę wcześniej i pozwolić mu pooddychać.
  4. Zestawy kieliszków do różnych rodzajów wina: Dobieranie kieliszków omówimy bardziej szczegółowo w innym miejscu. Generalnie jednak kieliszki powinny być z białego, cienkościennego szkła, bez żadnych ozdób. Nóżka powinna być dłuższa, tak by kieliszek można było wygodnie trzymać.
  5. Wózek kelnerski do serwowania wina: Specjalny stojak na kółkach można często zobaczyć podczas serwowania wina w restauracji, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawić sobie taki do domu.
  6. Zamykacz do otwartego wina: Co zrobić z winem po otwarciu? Wybrać właściwy korek do jego zamknięcia (w przypadku win musujących pozwala to przedłużyć ich orzeźwiający smak i zatrzymuje bąbelki w środku. Szczelne zamknięcie nie pozwala przedostać się do środka powietrzu i innym zapachom). Specjalne zamykacze pozwalają nawet wypompować z butelki powietrze. Dzięki temu wino będzie nadawać się do picia nieco dłużej.

Czy wiesz, że…?

Do degustacji wina wcześniej służył tzw. tastevin, czyli mała, niezbyt głęboka miseczka ze srebra, którą sommelierzy nosili na łańcuszku na szyi. W razie potrzeby zdejmowali ją, by ocenić dane wino. Poznaj więcej ciekawostek na temat degustacji wina.

Otwieramy wino jak zawodowiec

Wino dla gości w warunkach domowych powinien zawsze otwierać mężczyzna lub zaproszony kelner. Kobieta może to zrobić tylko, jeżeli nie ma w domu mężczyzny lub jeżeli w towarzystwie są tylko kobiety.

Najpierw zdejmujemy górną część folii z butelki, nie usuwamy żadnych jej pozostałości. Ostrożnie wkręcamy korkociąg i bezszelestnie go wyciągamy, pod koniec możemy to zrobić delikatnie ręką. Nie powinny towarzyszyć temu żadne efekty dźwiękowe.

Zanim nalejesz wino, wytrzyj serwetką otwór butelki, nalej niewielką ilość wina do własnego kieliszka i sprawdź, czy jest bez zarzutu, np. czy nie pokruszył się korek albo czy korek nie jest wadliwy.

Najważniejsza jest odpowiednia temperatura wina

Na naszym blogu już nie raz pisaliśmy ogólnie o idealnej temperaturze wina. Pora więc zająć się tą kwestią bardziej szczegółowo. Po nalaniu wina do kieliszka tuż przed wypiciem jego temperatura wzrasta jeszcze o kolejne dwa stopnie Celsjusza i należy o tym pamiętać serwując trunek. Więcej można dowiedzieć się z poniższego zestawienia, gdzie podano najpierw optymalną temperaturę serwowania, a następnie – konsumpcji wina.

  • Wina musujące i szampany: temperatura podawania: 6⁰C; temperatura konsumpcji: 8⁰C
  • Wino półsłodkie i słodkie: 7–9⁰C; 9–11⁰C
  • Wina białe wytrawne, młode i różowe: 8–10⁰C; 10–12⁰C
  • Młode czerwone, lekkie: 10–12⁰C; 12–14⁰C
  • Eleganckie czerwone wina: 12–14⁰C; 15–17⁰C
  • Ciężkie czerwone wina: 13–15⁰C; 17–19⁰C
  • Bardzo stare roczniki czerwonych win: 14–16⁰C; 16–20⁰C

Jak widać, temperatura białego wina i temperatura czerwonego wina może różnić się nawet o kilka stopni. Na pewno warto uwzględniać powyższe zalecenia. Wino podawane w niewłaściwej temperaturze może popsuć nawet najbardziej idealną obsługę przy stole.

dwa kieliszki z białym winem

Tulipan czy cebula? W jakim kieliszku podać wino?

Na wino białe i różowe wybieramy kieliszki w kształcie tulipana o mniejszej pojemności (200–400 ml). Wino czerwone podajemy w większych kieliszkach o kształcie kulistym/cebuli (450–750 ml). Na wina musujące nadają się wydłużone kieliszki, tzw. flety.

Podawanie wina krok po kroku

Na zakończenie prześledźmy prawidłowy sposób podawania wina w zależności od składu towarzystwa, w którym się znajdujemy. Przed otwarciem butelki możemy zapoznać gości z danym winem (szczep, rocznik, region, ciekawostki itp.).

Wina białe i młode wina czerwone otwieramy ok. 10 minut przed podaniem, dojrzałe wina czerwone – 30–60 minut wcześniej. Jeżeli po otwarciu wino będzie dekantowane, należy je ostrożnie przelać do karafki.

Kelner najpierw nalewa wino gospodarzowi, gospodarz z kolei nalewa trunek w następującym porządku: kobiety, ważne osobistości lub jubilaci, reszta gości, sam gospodarz. Wyjątek przed kobietami mają jedynie duchowni.

Wino lejemy powoli, niespiesznie. Uważając, by nie dotykać butelką do kieliszka. Aby wino nie kapało z butelki, można obrócić butelkę lub zawiązać wokół szyjki serwetkę z tkaniny.

Kieliszki na białe wino napełniamy do jednej trzeciej wysokości, bardziej okrągłe kieliszki –do jednej czwartej, wino musujące – poniżej jednej trzeciej pojemności kieliszka. Obecnie dolewanie wina do kieliszka jest dopuszczalne, ale jeśli tylko sytuacja na to pozwala, nie zaszkodzi poczekać na pusty kieliszek.

Następnie wino odstawiamy na wózek kelnerski lub inne wybrane miejsce, pamiętając o utrzymywaniu go w odpowiedniej temperaturze, w czym pomogą nam np. naczynia chłodzące.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł