360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Których kieliszków do wina nie powinno zabraknąć w Twoim domu i jak ich później używać

kieliszki do wina

Mały, duży, podłużny czy pękaty? Miłośnicy wina, wyostrzcie zmysły, ponieważ dziś przeprowadzimy was przez meandry wyboru odpowiedniego… kieliszka do wina! Jak się zapewne domyślasz, nie chodzi tu o jeden kieliszek – nauczymy się wybierać kieliszki w zależności od koloru czy rodzaju wina.

Dlaczego kieliszki są tak istotne? Powodów jest wiele

Być może zastanawiasz się, dlaczego właściwie powinieneś poświęcać jakąś szczególną uwagę wyborowi kieliszków do wina. Na odpowiedź składają się trzy istotne powody, które szczegółowo omówimy.

  1. Kształt kieliszka wpływa na kształtowanie się aromatu i smaku wina, odpowiedni kieliszek ułatwia również ocenę jego koloru. To właśnie podstawowe powody, dla których powinieneś zadbać o to, by mieć w domu więcej niż jeden rodzaj kieliszków, szczególnie jeśli często serwujesz wino znajomym albo przy innych okazjach.
  2. Serwowanie wina jest – między innymi – doświadczeniem natury estetycznej. Każdy lubi, kiedy przy stole wszystko znajduje się na swoim miejscu. Przy świątecznym stole jest to wręcz konieczne. Zarówno serwowanie jedzenia, jak i wina, ma długoletnią tradycję, w której estetyka odgrywa znaczącą rolę. Winem i jego podawaniem rozkoszować się możemy, wykorzystując wszystkie zmysły.
  3. Degustacja wina powinna być jak najprzyjemniejsza. Jeśli wybierzesz nieodpowiednie kieliszki, nie ułatwisz jej swoim gościom. Krótka albo zbyt długa nóżka utrudni im chwycenie kieliszka. Nieodpowiedni kształt kieliszka do szampana dosłownie wciśnie bąbelki do ich nosów. Natomiast słabej jakości albo zbyt grube szkło nie będzie ich zachęcać do wzięcia kolejnego łyka.

Co zatem łączy odpowiednie kieliszki do wina? W pierwszej kolejności przejrzystość szkła, pozbawionego wszelkich ozdób czy ornamentów, cienkie, wysokiej jakości ścianki, stabilna, proporcjonalna nóżka, oszlifowany, niewypukły brzeg kieliszka u jego ujścia, umożliwiający winu odnalezienie drogi prosto do ust.

Czy wiesz że?

Kieliszki, a właściwie ich nóżki, produkuje się na dwa sposoby. Są albo przyklejane do kieliszka, albo powstają przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii poprzez odciągnięcie podczas dmuchania szkła, dzięki czemu tworzą całość z resztą kieliszka.

puste kieliszki na wino

Uniwersalne kieliszki do wina nie istnieją, ale…

Pewnie przeszło ci przez myśl, że musi przecież istnieć kieliszek na wino, stanowiący swego rodzaju złoty środek, a dzięki temu mogący być rozwiązaniem uniwersalnym. Zdradzimy ci więc, że owszem, istnieje, ale nadaje się raczej do degustacji, do której jest dedykowany, nie sprawdzi się jednak przy regularnej konsumpcji wina.

Kieliszek ten nosi nazwę OIV, co stanowi skrót od nazwy organizacji Organisation internationale de la vigne et du vin i produkuje się go od 1970 roku. Charakteryzują go standaryzowane wymiary i jest znany wszystkim profesjonalnym sommelierom oraz degustatorom. Wspaniale uwalnia aromat wina i sprawdza się podczas degustacji wszystkich rodzajów win niemusujących – od młodych białych aż po ciężkie czerwone, można w nim degustować również wina musujące.

Wybieramy kieliszki do białego wina

A teraz przejdziemy do sedna sprawy i jako pierwszą poruszymy kwestię wyboru idealnego kieliszka do białego wina. Jego czasza powinna mieć kształt kwiatu tulipana zwężającego się ku górze oraz pojemność od 200 do 400 ml – czasami zaleca się objętość 150-350 ml lub 190 – 460 ml. „Tulipanowe” kieliszki do białego wina będą odpowiednie również do win różowych.

Istnieje jednak jeszcze kilka innych rodzajów kieliszków do wina białego. Na przykład kieliszki typu Chardonnay są bardziej pękate i otwarte. W tym przypadku również obowiązuje podstawowa zasada, że lżejsze wina podajemy w mniejszych kieliszkach, natomiast do win o wyraźniejszym smaku wybieramy te o większej objętości. Uniwersalne są tzw. kieliszki Riesling.

wiszące na półce kieliszki do wina

Jak wyglądają kieliszki do wina czerwonego

Kieliszki do czerwonego wina również można znaleźć w kilku wersjach, dopasowanych do dojrzałości i charakteru wina. Ich cechą wspólną jest cebulowaty (pękaty) kształt i większa pojemność – zwykle od 400 do 600 ml, a nawet więcej w przypadku niektórych rodzajów czerwonego wina.

W przypadku wina czerwonego istotna jest większa przestrzeń, umożliwiająca rozwinięcie się aromatów i smaków, powierzchnia wina, powstająca w takim kieliszku powinna więc być wystarczająco rozległa. Do wyjątkowo aromatycznych win wybieramy szerokie kieliszki o kształcie zbliżonym do kuli. Przy młodych czerwonych winach można natomiast znów wrócić do kieliszków w kształcie tulipana, tych, które znamy z akapitu o białych winach.

Prezentujemy kieliszki do innych rodzajów win

Nie zapomnieliśmy o winach musujących, które smakują najlepiej z kieliszków o pojemności od 100 do 250 ml typu flet, czyli wysokich i wąskich. Ten rodzaj kieliszka pozwala na zatrzymanie odpowiedniej ilości dwutlenku węgla; niektóre rodzaje takich kieliszków mają specjalne ryflowane dno, dzięki któremu bąbelki uwalniane są urokliwymi seriami.

Specjalnych kieliszków wymagają wina o wysokiej zawartości cukru, wina deserowe i likiery takie jak porto, czy na przykład sherry. Kieliszki, które będą do nich odpowiednie, mają niewielką pojemność – 100-190 ml, a ich nazwy ułatwiają wybór, ponieważ często pochodzą od rodzaju trunku (port, madiera, sauternes).

Inne ciekawostki na ten temat znajdziesz w artykule o serwowaniu wina jako takim.

Kieliszki do wina zasługują na Twoją troskę

Goście wyszli, wino wypite? Nie zapomnij odpowiednio zadbać o kieliszki. Zmywarka im nie służy ze względu na możliwe smugi, natomiast myjąc ręcznie niejednokrotnie nie sięgamy dna niektórych kieliszków. Jak się zatem za to zabrać?

  • Najpierw wypłucz kieliszki czystą, ciepłą wodą, nie korzystając z detergentów o wyraźnym zapachu.
  • Żeby je wyczyścić, użyj specjalnej szczotki do mycia kieliszków.
  • Najlepiej pozostaw kieliszki do wyschnięcia, ale jeśli masz w domu wyjątkowo twardą wodę, delikatnie je wytrzyj i wypoleruj czystą ściereczką.
  • Przechowuj je jak najdalej od kuchennych zapachów, najlepiej powieszone za nóżkę.
  • Przed kolejnym użyciem je wypłucz. Profesjonaliści często wlewają do kieliszka niewielka ilość wina i przepłukują nim kieliszek

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł