360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Historia wina Chablis

Droga gruntowa w środku winnicy

Wytrawne białe wino Chablis łączy w sobie świeżość oraz łagodne owocowe nuty. Pochodzi z francuskiego regionu Burgundii i produkuje się je z odmiany Chardonnay. Historia trunku sięga czasów Rzymian, którzy mieli swój udział w jego powstaniu. Czemu zawdzięcza swoje doskonałe właściwości? Dowiesz się z artykułu.

Historia wina Chablis: Kiedy powstało? 

Wino pochodzi z miasteczka Chablis, znajdującego się w regionie winiarskim Burgundii. Leży między Dijon a Paryżem, po obu brzegach rzeki Serein. Nazwa miasta wywodzi się z dwóch celtyckich słów – cab (dom) i leya (blisko lasu). Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z II wieku p.n.e. Ganice miasta zaczęły jednak zarysowywać się dopiero w czasach rzymskich, w III wieku n.e. To właśnie Rzymianie posadzili w tym miejscu winorośl.  

Pierwsza pisemna wzmianka o miasteczku Chablis pochodzi z 510 roku n.e., kiedy to pierwszy chrześcijański król Burgundii – Sigismond – rozpoczął tam budowę klasztoru. Później Rzymianie, a konkretnie cysterscy mnisi, musieli uciekać przed najazdami Wikingów. Osiedli w pobliżu Auxerre, w kalsztorze Saint Loup, gdzie mogli bezpiecznie pracować nad winem Chablis. Mnisi zapoczątkowali więc produkcję wysokiej jakości wina, które produkuje się tam do dzisiaj.

Średniowiecze: Wino Chablis w rękach mnichów 

Opactwo, w którym mnisi produkowali wino, zyskało sławę. Miejscowi podarowali mu w związku z tym winnice do dyspozycji winiarzy. Winem Chablis interesowała się także szlachta. Trunek transportowano do Paryża rzeką Yonne, by tam zdobiło stoły francuskich władców. Wino Chablis w niedługim czasie zyskało sławę w całej Francji. Jednak w 1568 roku francuskie miasto zdobyli i spalili Hugenoci. Pomyślność wróciła do Chablis dopiero dwa wieki później.

Czasy nowożytne: Powrót wina z Chablis na szczyt 

Pod koniec XIX wieku winnice zmagały się ze szkodnikami i pleśnią. W czasie I wojny światowej ten region winiarski stracił ponad 100 pracowników i był jednym z najbiedniejszych obszarów rolniczych. Po drugiej wojnie światowej z 800 hektarów winnic pozostało zaledwie 500, a w 1957 roku Chablis straciło całą resztę winorośli z powodu siarczystych mrozów.

Miasto nie czekało jednak zbyt długo na swe odrodzenie. Winiarzy z sukcesem zwalczali szkodniki i pleśń. Obecnie region winiarski Chablis ma 5800 ha winnic.

Warunki klimatyczne w Chablis 

Klimat kontynentalny z delikatnym wpływem Atlantyku zapewnia winogronom z Chablis ciepłe i słoneczne lata, ale chłodne zimy oraz wiosny. Zagrożeniem są dla winiarzy wiosenne przymrozki, a także letnie gradobicia. Mineralny smak wina wynika nie tylko z pogody; znaczącą rolę odgrywa tu też skład gleby.

Skład gleby 

W winnicach, w których powstaje wino Chablis, dominują dwa rodzaje gleby. Jakie? 

  • Portlandian – standardowy wapienny skład, występujący także w innych winnicach. Odróżnia się jednak strukturą i jest młodsza. 
  • Kimmeridgian – ten rodzaj gleby zawiera specyficzny rodzaj wapienia, w którego skład wchodzi dużo minerałów i muszli prehistorycznych stworzeń morskich.

Według winiarzy to właśnie składowi gleby wino Chablis zawdzięcza to, że fantastycznie pasuje do ryb i owoców morza.

Lampka białego wina z kwiatami w tle

4 kategorie jakości 

Winnice dzielą się na kategorie według jakości. Dla Chablis obowiązują poniższe cztery: 

Petit Chablis 

Wina z tej winnicy  znajdują się na najniższym szczeblu. Winogrona uprawia się na podłożu wapiennym – tzw. Portlandian. Są to lekkie, świeże wina, które popijać można przy dobrym pasztecie. 

Chablis AOC 

Wino z tym oznaczeniem jest najsłynniejsze, a także najczęściej kupowane. Winogrona do jego produkcji zajmują największą część winnic. Kolor trunku jest złoty z zielonymi refleksami. Jest to bardzo wytrawne wino z wyrazistym owocowym aromatem.  Warto nalać sobie kieliszek takiego wina do ostryg albo koziego sera. 

Chablis Premier Cru 

Wina tej kategorii produkowane są na obu brzegach rzeki Serein i mają potencjał dojrzewania. Kolor wina jest złotawy z zielonymi refleksami. W zapachu wyczuwalne są owoce, melisa czy paproć.  Doskonałym uzupełnieniem tego wina będą ostrygi, ryby słodkowodne oraz drób.

Chablis Grand Cru 

Do kategorii tej należy tylko siedem winnic, które plasują się ze swoją jakością najwyżej. Rozpościerają się na południowych i południowozachodnich zboczach. Młode wina z tej kategorii są wyśmienite, ale ich jakość objawia się w pełni dopiero po dłuższym dojrzewaniu. Niektóre roczniki mogą leżakować nawet 40 lat. W kolorze przeważa żółć, w aromacie – paproć  i kolendra. Ich smak rozkwitnie w towarzystwie owoców morza, koziego sera i duszonej cielęciny

Chcesz wiedzieć, jak klasyfikuje się wina? Przeczytaj nasz artykuł o klasyfikacji win europejskich

Zaintrygowała cię historia Chablis? 

Możesz spróbować tego najdelikatniejszgo francuskiego wina o imponującej historii za pośrednictwem naszego sklepu internetowego. Na pewno sprawdzi się ono także jako prezent. 

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł