360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Jak rozpoznać dobre wino rocznikowe?

Kieliszek z czerwonym winem

Skosztowanie dobrej jakości wina rocznikowego to marzenie chyba każdego miłośnika win. Jak jednak uniknąć błądzenia po omacku przy jego wyborze, a przede wszystkim – jak zamiast z nosem w kieliszku nie ocknąć się z ręką w nocniku? By uniknąć rozczarowania i spróbować naprawdę ekskluzywnego winiarskiego majstersztyku, poświęć chwilę dzisiejszemu wpisowi.

Jak rozpoznać dobre wino jeszcze przed spróbowaniem? Wiele zdradza etykieta

W pierwszej kolejności przeczytaj dane z etykiety. Informacje o odmianie, pochodzeniu i wieku winogron, z których wyprodukowano wino rocznikowe, nie są tajne. Znajdziesz tu również dane dotyczące technologii jego produkcji oraz czasu dojrzewania trunku w beczce bądź butelce.

Jakość wina rocznikowego zależy od jego pochodzenia

Chyba najbardziej wymowna jest informacja o obszarze i winnicy, z której pochodzą jagody. Wina koneserskie mocno bowiem odzwierciedlają charakter miejsca, w którym uprawiano winogrona do ich produkcji. W języku francuskim występuje specjalne określenie na zespół lokalnych cech, które znacząco wpływają na jakość wina  – terroir. Postaw zatem na wino z któregoś rozsławionego regionu winiarskiego. Jeżeli nie są ci obce klasyfikacje win, taka informacja również może być dla ciebie istotna przy wyborze wysokiej jakości wina rocznikowego.

Wskazówka: Wysokiej jakości wino znajdziesz w Bordeaux. Spróbuj któregoś z rozsławionych win rocznikowych, pochodzących z tego słynnego francuskiego regionu winiarskiego.

Wybitnie dobre wina pochodzą z wyjątkowych roczników

Wybierając dobrej jakości butelkę wina koneserskiego, możesz się również kierować konkretnym rocznikiem. Nawet takie same wina mogą bowiem smakować inaczej w zależności od rocznika – zależy, jak który rocznik się „udał”.

U nas znajdziesz tabele, które w zrozumiały sposób przeprowadzą cię przez regiony winiarskie całego świata, uwzględniając profesjonalne oceny poszczególnych roczników. Miej jednak na uwadze, że udane winobranie białej odmiany nie musi oznaczać od razu również sukcesu czarnej, mimo że chodzi o jeden region.

Kiedy już wybierzesz, u nas z łatwością znajdziesz swojego rocznikowego faworyta. To dlatego, że wina rocznikowe są u nas przejrzyście ułożone według dat.

Winnica o zachodzie słońca

Wskazówka: Koneserskie wino rocznikowe to świetny prezent urodzinowy. Po prostu podaruj jubilatowi wino z roku, w którym się urodził. W ten sam sposób możesz pobawić się liczbami, wybierając prezent na rocznicę, czy nawet prezent na ostatnią chwilę. Mnóstwo inspiracji znajdziesz w naszej rubryce z pomysłami na oryginalne prezenty pod postacią win rocznikowych.

Co do powiedzenia o jakości wina mają twoje zmysły?

Butelka wina rocznikowego już jest twoja, a znajdująca się na niej etykieta obiecuje wysoką jakość wina? To teraz czas na część praktyczną – samą degustację.

Uwaga: Zanim rozlejesz wino do kieliszków, powąchaj korek po jego wyciągnięciu. Powinieneś poczuć delikatny aromat wina albo nic. Jeśli wyczujesz korek, to niedobrze. Takim winem nie będziesz mógł się delektować, ponieważ będzie mdłe albo czuć je będzie stęchlizną. Odpowiada za to zepsucie wina, tzw. korkowość. W naszym artykule o rozpoznawaniu zepsutego wina przeczytasz, w jaki sposób i dlaczego pojawia się korkowość.

Degustacja wina

Dobrej jakości wino poznasz po jego kolorze i zapachu

Przed wstępną degustacją oceń wino wzrokiem. Przytrzymaj kieliszek pod źródłem światła i delikatnie go przechyl. Dobre wino będzie kryształowo przejrzyste. Konkretny odcień zależy nie tylko od odmiany winogron, lecz także technologii produkcji, terroir i wieku wina. Im wino starsze, tym ciemniejsze. Odcienie starego czerwonego wina mogą być nawet brązowe, białego wina rocznikowego – nawet bursztynowe.

Teraz czas na ocenę aromatu wina. Delikatnie zakręć kieliszkiem – w wyniku kontaktu z powietrzem zapach wina zostanie wzmocniony. Powinieneś wyczuwać wyłącznie pozytywne aromaty. Wina rocznikowe mają kilka warstw aromatu – włącznie ze specjalnym poziomem, który powstaje w wyniku długiego dojrzewania w beczce lub butelce. Ten trzeciorzędowy aromat może mieć postać najróżniejszych orzechowych nut albo na przykład przyjemnych zapachów drzewnych. Aromat dobrej jakości wina zawsze jednak będzie harmonijnie zrównoważony.

W jaki sposób posmak pomaga w rozpoznaniu dobrego wina?

Jeżeli wino jest klarowne, a jego aromat pozostaje w idealnej równowadze, śmiało go spróbuj. Przed połknięciem delikatnie poprzelewaj łyk w ustach – dzięki temu przejdzie przez wszystkie kubki smakowe. Dobrej jakości wino rocznikowe nie będzie cierpkie i nie wyczujesz w nim alkoholu. Tak samo jak w przypadku zapachu, również smak będzie złożony i wielopoziomowy. Poszczególne elementy smaku będą się harmonijnie dopełniać. Świetne wino po prostu ci zaimponuje.

Degustacja białego wina

Poznasz, że masz do czynienia z wysokiej jakości winem również po długości posmaku. Im lepsze wino, tym dłuższy posmak pozostanie po nim na twoim podniebieniu po tym, jak opuści usta. Posmak najwyższej jakości win może trwać nawet minutę. Posmak ten w przypadku wina rocznikowego powinien być jednak zawsze przyjemny  – zdecydowanie nie gorzki albo kwaśny.

Wskazówka: Zawsze serwuj wino w zalecanej temperaturze. To temperatura bowiem znacząco wpływa na smak i zapach. Nie zdołasz delektować się zbytnio schłodzonym winem, ponieważ spowoduje ono obniżenie wrażliwości termicznej w okolicach warg i na czubku języka. Jeśli z kolei wino jest zbyt ciepłe, alkohol może zdominować pozostałe składniki. W przypadku czerwonego wina rocznikowego odpowiednia temperatura jest w dodatku ważna do uwydatnienia nut przypraw i drewna. Nie znalazłeś zalecanej temperatury serwowania na etykiecie? Przeczytaj nasz artykuł o właściwej temperaturze wina.

Jeśli szukasz naprawdę dobrych win rocznikowych, nie bój się sięgać po te najznakomitsze. Spróbuj na przykład słynnego włoskiego Barolo – jednego z 7 najsławniejszych win świata. W naszym artykule o Barolo prezentujemy nawet jego wyjątkowo udane roczniki, których bez wątpienia warto spróbować.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł