360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

W jaki sposób przechowywać otwartą butelkę wina?

Otwieranie butelki wina

Nie możesz się doczekać wieczornego kieliszka wina, ale zastanawiasz się, co zrobić z resztą trunku pozostałą w butelce? Niedopite wino może zachować swoje właściwości przez kolejne dni, jeśli będziesz przestrzegał kilku prostych zasad jego przechowywania. Dzisiejszy artykuł przekona cię, że możesz sobie z czystym sumieniem pozwolić na ten jeden kieliszek.

Co pogarsza jakość wina w otwartej butelce? Winny jest tlen

Dlaczego powinniśmy odpowiednio zadbać o niedopite wino? Powietrze, które dostaje się do butelki po jej otwarciu, reaguje z winem. Tzw.  oksydacja wpływa negatywnie nie tylko na trwałość wina, lecz także na jego jakość. Natlenione wino traci swój aromat, może sprawiać wrażenie kwaśnego i zwietrzałego. W czerwonych winach zmniejsza się zawartość tanin, albo wręcz przeciwnie – zaczynają one nieprzyjemnie dominować nad pozostałymi składnikami.

Istnieją jednak wyjątki potwierdzające tę regułę. Czasem na smak starszych, wysokiej jakości win wręcz korzystnie wpływa serwowanie go dopiero następnego dnia po otwarciu. Dotyczy to zwłaszcza niektórych czerwonych win rocznikowych, w przypadku których pod wpływem oksydacji dochodzi do złagodzenia tanin.

Również niektóre młode wina smakują jeszcze lepiej na następny dzień. Delikatna oksydacja w butelce ma bowiem w takich sytuacjach podobny efekt, jak dekantacja – proces, podczas którego tlen pomaga podkreślić aromat wina.

Niemniej jednak zawsze warto poświęcić szczególną uwagę przechowywaniu otwartej butelki. Tylko wówczas wino zapewni ci przyjemne doznania smakowe nawet w następnych dniach. Dla pewności możesz zapoznać się z naszym artykułem o rozpoznawaniu zepsutego wina.

Poznaj proste zasady przechowywania otwartego wina

Przede wszystkim dobrze jest ponownie porządnie zamknąć butelkę, najlepiej korkiem. Winu nie służy światło, dlatego zawiń przezroczystą butelkę w kawałek tkaniny. Jeśli nie jesteś dumnym posiadaczem piwniczki czy winoteki, możesz odłożyć otwartą butelkę do lodówki. Niższe temperatury pomagają bowiem spowolnić procesy chemiczne, również utlenianie. Jednak uwaga: nie oznacza to, że możesz włożyć butelkę do zamrażarki. Gwałtowne wahania temperatur zdecydowanie winu nie służą.

Przechowuj butelkę w pozycji pionowej – w ten sposób mniejsza powierzchnia wystawiona będzie na działanie tlenu. Z tego samego powodu zaleca się także przelanie wina do mniejszej butelki. Staraj się jednak zbytnio nie potrząsać winem. Nie przechowuj go również w pobliżu jedzenia o intensywnym zapachu – wino mogłoby nasiąknąć jego aromatem.

wino w lodówce
W lodówce przechowuj otwarte wino w pozycji pionowej.

Możesz skorzystać również ze specjalnej pompki próżniowej do wina. Przy jej pomocy usuniesz z butelki niechciane powietrze. Pompka ma jednak jeden minus. Wprawdzie zapobiegniesz oksydacji, ale wraz z powietrzem odessiesz również część aromatu wina.

Wskazówka: Wino często stanowi główny składnik najlepszych przepisów. Otwarłeś do gotowania wino, którego nie zamierzasz pić? Resztki przelej do foremek na lód i zamróź. Sprawdzą się świetnie podczas któregoś z kolejnych kulinarnych poczynań.

Jak długo może posłużyć otwarta butelka wina niemusującego?

W przypadku czerwonych win można powiedzieć, że im więcej kwasów i tanin zawierają, tym dłużej przetrwają otwarte. Zawarty w czerwonych winach kwas taninowy działa również jako antyoksydant. Pomaga więc w pewnym stopniu zabezpieczyć wino przed działaniem tlenu. Czerwone wina wytrzymają otwarte nawet do trzech dni, choć lepiej zużyć je w ciągu dwóch. Zawsze jednak zależy to od konkretnego rodzaju wina. Wina rocznikowe wytrzymują po otwarciu krócej niż młode i szybciej ulegają zepsuciu.

Wskazówka: Przeczytaj o 5 sposobach na rozpoznawanie zepsutego wina.

Białe wina są generalnie nieco bardziej podatne na utlenianie i pod wpływem tlenu bardzo szybko tracą swoją rześkość. Dlatego białe wino smakuje najlepiej w dniu, kiedy zostało otwarte. Kwaskowe białe wina wytrzymują jednak otwarte nieco dłużej. Natomiast do białego wina z beczki typu barrique możesz wrócić nawet kilka dni po otwarciu.

Łyżeczka w szyjce otwartej butelki nie uratuje wina musującego

Nie ucieszymy miłośników bąbelków: wina musujące najlepiej jest spożywać od razu. Usunięcie zatyczki skutkuje uwalnianiem się bąbelków, co powoduje, że wino staje się mdłe. Bąbelki przetrwają troszkę dłużej w przypadku prawdziwego szampana. To dlatego, że nie dodaje się ich do wina w sposób sztuczny, nasycając je dwutlenkiem węgla – powstają naturalnie w trakcie fermentacji. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat produkcji szampana? Przeczytaj osobny atykuł.

Słyszałeś, że w zachowaniu bąbelków pomoże łyżeczka włożona do szyjki butelki? Musisz więc wiedzieć, że to mit. Obecność łyżeczki nie ma żadnego wpływu na ilość bąbelków znajdujących się w winie po kilku dniach przechowywania go w lodówce. Podczas przechowywania otwartego wina musującego nie pomoże nawet pompka próżniowa. Używając jej, wraz z powietrzem wyssałbyś z wina bąbelki. Zamiast tego skorzystaj ze specjalnego, hermetycznego korka do szampana. Dzięki niemu, twoje niewypite wino dłużej pozostanie świeże.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł