360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Wina ciężkie i lekkie a zawartość alkoholu w winie

Kieliszek białego i czerwonego wina

Czy wiedziałeś, że moc wina zależy od zawartości alkoholu? A wiesz, które wina nazywamy ciężkimi? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule. Dowiesz się także, z jakimi potrawami łączyć lekkie oraz ciężkie wina.

Lekkie wino rozpoznasz po niższej zawartości alkoholu

Wyobraź sobie upalny, słoneczny letni dzień. Jakie wino najchętniej zamówiłbyś, żeby posiedzieć przy nim na tarasie? Prawdopodobnie takie, które określiłbyś mianem „lekkiego”. Co to jednak właściwie oznacza i jakimi cechami wyróżniają się lekkie wina?

  • Mają zawartość alkoholu poniżej 12,5%.
  • Odznaczają się łagodnym charakterem.
  • Zawierają mniej tanin.
  • Mają jaśniejszy kolor i łatwo się je pije.
  • Produkuje się je z winogron o niższej zawartości cukru.
  • Są orzeźwiające i nieprzesadnie aromatyczne.
  • Doskonale pasują do lżejszych dań.

Kiedy szukasz lekkiego wina, pierwszym wyborem jest wytrawne białe wino. Ale – jak się jeszcze przekonamy – niektóre czerwone wina również mają cechy lekkiego wina. Zatem w upalny dzień zarówno miłośnik białego, jak i czerwonego wina może delektować się orzeźwiającym trunkiem.

Kieliszek białego wina

Propozycja lekkiego białego wina

Typowym przedstawicielem lekkich białych win jest Muller Thurgau. Lekkie białe wino serwuj schłodzone do temperatury 10–14 °C. Jeśli interesuje cię, jakie są zalecane temperatury podawania innych win, zajrzyj do naszego artykułu o właściwej temperaturze wina.

Propozycja lekkiego czerwonego wina

W przypadku lekkich czerwonych win możesz się spodziewać orzeźwiających, owocowych aromatów. Do ich produkcji wykorzystuje się odmiany o niższej zawartości cukru, uprawiane w chłodniejszych rejonach – na przykład w Burgundii. Lekkie czerwone wino smakuje najlepiej z daniami z grilla oraz owocami morza.

Ciężkie wina mają wyższą zawartość alkoholu

Całkowitym przeciwieństwem lekkich win są wina ciężkie, czy też pełne. Mają zwykle wyższą zawartość alkoholu i stanowią idealne uzupełnienie cięższych potraw. Świetnie sprawdzą się też podczas odpoczynku przy kominku w długie, zimowe wieczory. Jak je rozpoznać?

  • Zawierają co najmniej 13,5% alkoholu.
  • Mają intensywny i złożony smak oraz aromat.
  • Do ich produkcji niezbędne są dojrzałe winogrona.
  • Taniny są w nich bardziej wyczuwalne.
  • Są świetnym uzupełnieniem tłustych potraw.

Wskazówka: Jak rozpoznać ciężkie wino? Jeśli nie jesteś pewien, zapoznaj się z informacjami na etykiecie, na której podaje się zawartość alkoholu.

Kieliszek czerwonego wina stojący na stole obok bochenka chleba i kiełbasy

Propozycja ciężkiego białego wina

Do cięższych win zalicza się na przykład wina ze szczepu Chardonnay. Pełne Chardonnay komponuj z wyrazistymi daniami, takimi jak steaki czy potrawy z grzybów.

Pełne wina zazwyczaj są słodkie. Można je produkować z selekcji winogron. Pasują do deserów. Ale będą też świetnym uzupełnieniem na przykład francuskiego specjału zwanego „foie gras” – gęsiej wątróbki.

Czy wiesz, że foie gras zaliczane jest do największych kulinarnych przysmaków? Zajmuje czołowe miejsca wraz z truflami i kawiorem.

Możesz spróbować cudownie słodkich i mocnych tokajów, które rozsławiły węgierskie oraz słowackie winiarstwo. Technologia ich produkcji nie jest jednak taka prosta: możesz się z nią zapoznać, czytając nasz artykuł o tokaju.

Propozycja ciężkiego czerwonego wina

Do produkcji pełnych czerwonych win wykorzystywane są bardzo dojrzałe winogrona. Wino może dojrzewać w beczce typu barrique, która wzbogaca smak wina w rzadkie nuty trzeciorzędowe. Powstały trunek ma ciemny, rubinowy kolor. Pasuje do pikantnych potraw – na przykład dziczyzny.

Możesz spróbować mocnego wina z odmiany Syrah, na przykład z toskańskiej winnicy Tenuta Montecchiesi. Winogrona są tu zbierane ręcznie, więc wino produkowane jest z najlepszych jagód – winiarz może bowiem kontrolować ich jakość. Najlepiej będzie ci smakować w połączeniu z dojrzałymi serami, dziczyzną albo mięsem z grilla.

Lubisz kompromisy? Spróbuj wina ze średnią zawartością alkoholu

Na rynku znajdziesz również wina o średniej zawartości alkoholu – zwykle mają 11,2-13% alkoholu. W smaku wina te są doskonale złożone. Alkohol, taniny i nuty owoców są idealnie zrównoważone.

Tak samo jak pełne wina, również średnie białe wina mają dłuższy posmak niż te lekkie. Są eleganckie oraz doskonale harmonijne.

Winogronom do produkcji średnich czerwonych win dobrze się wiedzie na przykład w słynnym francuskim regionie winiarskim Bordeaux. Przedstawicielami średnich win bywają często wina ze szczepu Merlot. Spróbuj ich w towarzystwie dań z ryb albo na przykład z makaronem.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł