360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Klasyczna pojemność 0,7 litra to nie wszystko: wino potrafi urosnąć

butelki wina z wyciągniętym korkiem

Czasem mniej znaczy więcej, choć w przypadku dobrego starzonego wina raczej nie można się z tym zgodzić. Wielkie wina zasługują na duże butelki. Co z tego wynika? Czemu duża butelka jest lepsza?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego klasyczna butelka wina ma akurat 750 ml? Odpowiedź może być zaskoczeniem. Wiąże się to z historią handlu międzynarodowego, kiedy europejskie litry trzeba było w elegancki sposób przeliczyć na brytyjskie i amerykańskie galony.

Francuzi eksportowali swoje wina w beczkach po 225 litrów, co anglosascy sąsiedzi przeliczali na 50 galonów. Napełnianie winem 750 ml butelek było dla obu stron uproszczeniem, ponieważ zamiast zamętu z systemem angielskim i metrycznym zaczęto przeliczać beczki na 25 pudełek po 12 butelek. Dziś jest to rozmiar przyjęty standardowo na całym świecie, choć to nie oznacza, że nie istnieją znacznie większe butelki. Dlaczego?

W dużej butelce więcej się mieści… ale to nie wszystko

Pierwszy logiczny powód jest taki, że z większej butelki można podczas wyjątkowych okazji nalać wino do większej liczby kieliszków. Duża butelka to wyjątkowy prezent nie tylko na okragły jubileusz, np. pięćdziesiąte urodziny. Niestandardowe rozmiary butelek mają również praktyczne zastosowanie: ułatwiają starzenie i dojrzewanie wina.

Dzięki większej pojemności butelki wino pozostaje w mniejszym kontakcie z powietrzem i lepiej dojrzewa. Leżakowanie jest właściwie czymś na kształt matury dla dobrego wina. Jakość wina decyduje więc o tym, jak długo pozwolić danemu winu leżakować.

Starzenie dużych i małych butelek

Wina jakościowe należy wypić w ciągu 3 lat, wina jakościowe z wyróżnikiem w ciągu 3 do 8 lat, natomiast na wina najwyższej jakości, burgundzkie a porto warto poczekać nawet 20 lat. Zapraszamy do lektury naszego artykułu o tym, kiedy najlepiej otworzyć wino rocznikowe. Do leżakowania nadają się wina o wyższej zawartości tanin, ekstraktu, lekko kwaśne. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule o tym, jaka butelka nadaje się do leżakowania. W przypadku win rocznikowych cierpliwość się opłaca, a czas pozwala odkryć pełny potencjał danego rocznika. Leżakować wino można choćby ze względu na historyczną wartość, kiedy wino zmienia się w całkiem przyzwoitą inwestycję. Wina musujące, różowe i wina przeznaczone do szybkiego spożycia zazwyczaj nie nadają się do leżakowania.

poukładane na siebie butelki wina

Podział butelek ze względu na wielkość

Są różne wielkości butelek, które różnie się też nazywają. Zetkniesz się zarówno z nazwami zwyczajowymi, jak i biblijnymi. Spójrz na zestawienie butelek o pojemności przekraczającej 0,75 litra.

  • 1,5-litrowa Magnum to ekwiwalent dwóch butelek wina.
  • 2,25-litrowa Marie-Jean reprezentuje 3 butelki wina.
  • 3-litrowa Double Magnum to dwie butelki Magnum lub 4 standardowe.
  • 4,5-litrowa Jeroboam to odpowiednik 6 butelek.
  • 6-litrowa Methusalem lub Imperial odpowiada 8 butelkom.
  • 9-litrowa Salmanazar jest ekwiwalentem 12 butelek.
  • 12-litrowa Balthazar mieści aż 16 butelek.
  • 15-litrowa Nebuchadnezzar ma pojemność 20 butelek.
  • 18-litrowa Melchior równa się 24 butelkom.
  • 20-litrowa Solomon pomieści 26,7 butelki.
  • 27-litrowa Primat lub Goliath to odpowiednik 36 butelek.
  • 30-litrowa Melchizedek odpowiada 40 butelkom.
  • 130-litrowa Maximus zmieści 173,3 butelki.

Najpopularniejszą dużą butelką jest Magnum. Czym się wyróżnia?

Powiedzieliśmy sobie, że większość win wlewa się do klasycznych butelek o pojemności 750 ml. Prawdziwe wina premium mogą być jednak zlewane do butelek Magnum. Wina dojrzewają w nich wolniej i bardziej równomiernie. Jednak tak samo, jak nie każde wino nadaje się do leżakowania, również nie każde wino nadaje się do butelki Magnum. Do butelkowania w butelkach Magnum wino musi po prostu spełniać istotne kryteria w zakresie jakości.

W naszym sklepie internetowym oferujemy wina wielkości Magnum z winiarni Chateau Saint-Hilaire. W osobnym artykule możesz przeczytać, co czyni winiarnię Chateau Saint-Hilaire wyjątkową i na jakie procedury stawia ona podczas produkcji swoich win z górnej półki.

Duża butelka to duży prezent

Jeżeli szukasz dużego prezentu na wielką okazję, ale nie chcesz ryzykować leżakowania na własną rękę, zerknij na naszą ofertę dużych win. Choć oczywiście możesz kupić wino do leżakowania. Pamiętaj, by zapoznać się z naszymi wskazówkami o tym, jak przechowywać wina do leżakowania, żeby się nie zepsuły.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł