360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Zrównoważona produkcja wina: jak smakuje naturalne wino?

zbiór winogron w winnicy

Zrównoważenie to ważki w ostatnich latach temat, dotyczący wielu gałęzi produkcyjnych i przemysłowych, w tym produkcji wina. Coraz więcej winiarzy stara się trwale zmniejszyć wpływ swojej działalności na środowisko naturalne. Ponadto organiczne wino odzwierciedla w swoim smaku i aromacie prawdziwą esencję terroir winnicy, z której pochodzi. Możesz się o tym przekonać sam, ponieważ w poniższym artykule proponujemy konkretne wina, które powstają z zachowaniem szacunku do przyrody.

Pestycydy wyrządzają winnicom niedźwiedzią przysługę. Inteligentne winiarstwo robi to z głową

Gleba jest ważnym elementem całego ekosystemu. Zależy od niej życie miażdżącej większości roślin i innych żywych organizmów – z ludźmi włącznie. Używając pestycydów i herbicydów, winiarze pozbywają się niepożądanych chwastów i szkodliwych owadów z winorośli. Ci chemiczni „pomocnicy” przedostają się jednak również do okolicznych gleb, powietrza, wód gruntowych czy samych winogron. Na ich działanie wystawiane są więc wszystkie składniki biosfery.

Zównoważone winnice nie stosują pestycydów ani herbicydów podczas uprawy winorośli. Wolą utrzymywać swoje winogrona w dobrej kondycji za pomocą metod naturalnych:

  • Podczas uprawy winorośli stosują wyłącznie nawozy naturalne. W międzyrzędziach winnic sieją różne mieszanki ziół, wspomagających żyzność gleby.
  • Do walki z chorobami i szkodnikami winiarze angażują inne pożyteczne organizmy.
pszczoły przytatują do ula

Zrównoważonej produkcji wina w regionie Bordeaux sprzyjają również właściwości terroirnie wolno tu sztucznie nawadniać winorośli. Winiarze są więc całkowicie zdani wyłącznie na opady deszczu. Powstałe wina są dzięki temu lepsze. Celowe podlewanie skutkuje bowiem obfitszymi plonami winogron, które nie są jednak tak wysokiej jakości.

Zrównoważona produkcja wina wspomaga bioróżnorodność… Ta z kolei służy winnicom

Unifikacja krajobrazu i stosowanie pestycydów skutkuje stopniową utratą różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt. Jednak winiarze z ekologicznym nastawieniem również z tym postanowili powalczyć. A natura hojnie odwdzięcza się za ich wysiłki:

  • Rośliny siane w winnicach mają pozytywny wpływ na żyzność i zwiększają zawartość próchnicy w glebie.
  • Winnice zapewniają w ten sposób schronienie zagrożonym gatunkom roslin oraz zwierząt. Są wśród nich także naturalni drapieżnicy szkodników, chroniący winnice.
  • Dlatego winiarze nie muszą używać herbicydów ani innych sztucznych oprysków przeciwko chorobom czy szkodnikom.
Naturalna winnica

Co decyduje o jakości winogron z upraw ekologicznych?

Jakość winogron oceniana jest według dwóch kryteriów – stanu zdrowia winogron oraz stanu gleby. Wyprodukowanie zdrowych winogron nie jest takie proste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Winogrona mogą bowiem zaatakować szkodniki, choroby albo dotknąć inne trudności, z którymi winiarze borykają się w swoich winiarniach.

Okazuje się, że uprawa ekologiczna jest w stanie zapewnić winogronom większą ochronę. Są takie ekologiczne środki, które znacząca wzmacniają system immunologiczny winorośli, odsuwając na drugi plan nawet klasyczne pestycydy w konwencjonalnych winnicach. Przykładem mogą być substancje feromonowe, które są w stanie objąć swoim zapachem całą winnicę. Dzięki nim zużycie środków chemicznych spadła w czeskich winnicach o 98%.

Drugi parametr dotyczy lepszego składu gleby, który jest dla winorośli korzystny pod wieloma względami. Takie środowisko nie jest bowiem wyniszczone przez długoletnie używanie pestycydów, dlatego występują w nim grzyby mikoryzowe, dostarczające winogronom nawet o 30% wilgoci i składników odżywczych więcej, zwłaszcza podczas suszy. Gleba o harmonijnym składzie ma natomiast ogromny wpływ na jakość winogron, a więc także wina.

Propozycja włoskiej naturalnej winnicy

We Włoszech większość winiarzy mieszka bezpośrednio w winnicach. Tak samo jest w przypadku pracowników Tenuta di Corte Giacobbe. O swój dom oraz winnice dbają odpowiedzialnie i okazują im szacunek. Dlatego nie stosują żadnych sztucznych oprysków, preferując nawożenie winorośli w naturalny sposób. Wspierają bioróżnorodność, sadząc drzewa bezpośrednio w winnicach. Przeczytaj w specjalnym wpisie, co czyni wina z Tenuta di Corte Giacobbe wyjątkowymi.

Szukasz oryginalnego prezentu dla miłośnika win? Winnica oferuje zestaw podarunkowy win Soave, które obdarowany może sam doglądać podczas ich dojrzewania. Można je stopniowo otwierać, oceniając wykształcone smaki trzeciorzędowe. Wystarczy tylko trzymać się kilku prostych zasad przechowywania win rocznikowych.

Propozycja naturalnego wina z Francji

Francuskie gospodarstwo winiarskie Château Saint-Hilaire nie tylko uprawia winorośl, lecz także hoduje własne krowy. Dzięki temu winorośl nawożona jest organicznie, nawozem z własnych zasobów. Organiczny nawóz służy natomiast nie tylko glebie i winorośli – cieszy także mieszkańców świata owadów.

Do produkcji opakowań wykorzystuje się tu materiały z recyklingu, a butelki zamykane są naturalnymi, portugalskimi korkami. Winnica chce nawet poszerzyć w przyszłości swoją działalność o pszczelarstwo. Pszczoły pomagają bowiem chronić środowisko naturalne dookoła winnic.

Propozycja naturalnego wina musującego

Chcesz spróbować wina musującego z winnicy zarządzanej z poszanowaniem przyrody? Zwróć uwagę na szampana z winnicy Champagne Bouché. Dla Nicolasa Bouché i jego rodziny zrównoważenie i dbałość o przyrodę są na pierwszym miejscu. W swoich winnicach wspieraj bioróżnorodność, sadząc drzewa, które służą jako schronienie dla owadów i ptaków.

W swych staraniach o zrównoważenie gospodarstwo wykracza jednak również poza granice swoich winnic. Dzięki zmniejszeniu masy butelek, do których wlewane jest wino, obniżyło się zużycie paliwa podczas ich transportu. Etykiety i pudła na wino, które wykorzystuje winnica, są z papieru z recyklingu z certyfikatem PEFC. Jest on dowodem zrównoważonej produkcji tych opakowań. Sama winnica również szczyci się dwoma certyfikatami:

  • „HAVE“ – certyfikat wartości środowiskowej, przyznawany przez francuskie Ministerstwo Rolnictwa.
  • Certyfikat „Zrównoważony producent szampana“.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł